Jak rozświetlić jesienny ogród?

Decofire kominki

Nadchodząca jesień to często również chłodniejsze dni. Zimne wieczory nie muszą jednak oznaczać rezygnacji z odpoczynku w naszym ogrodzie. Jak sprawić, że z przyjemnością będziemy przebywali na zewnątrz nawet wtedy, gdy słupek termometru znacznie się obniży? Ogród jesienią może być równie piękny i przyjazny jak latem. Wystarczy tylko kilka efektownych dodatków.

Biokominki ogrodowe – naturalny efekt płomienia

Jesienią nie tylko wieczory stają się chłodniejsze, ale również coraz szybciej zapada zmierzch. Doskonałym rozwiązaniem są biokominki ogrodowe, które pozwolą nam rozświetlić jesienny mrok, a dodatkowo staną się piękną ozdobą ogrodu. Nowoczesne biokominki zewnętrzne sprawdzą się w ogrodzie, na tarasie, a bardziej kompaktowe wersje – także na balkonie. Najważniejszą cechą, jaka wyróżnia biokominki, jest czyste spalanie. Każdy biokominek jest wypełniany naturalnym biopaliwem, czyli bioetanolem. To zielone źródło energii, pozyskiwane z biodegradowalnych materiałów, wytwarza ogień o naturalnym, pięknym kolorze. Podczas spalania bioetanolu wytwarza się jedynie niewielka ilość dwutlenku węgla, podobna do tej, która powstaje w trakcie oddychania. 

Rodzaje biokominków

Producenci oferują bardzo bogaty wybór biokominków ogrodowych. W zależności od naszych potrzeb oraz wystroju i aranżacji ogrodu, możemy wybrać biokominki wolnostojące o przeróżnych kształtach i formach. Bardzo popularne są produkty, w skład których wchodzi polystone, czyli mieszanka żywicy poliuretanowej z dodatkiem sproszkowanego kamienia – ten materiał nadaje biokominkowi niezwykle elegancki charakter.

Do nieco bardziej awangardowej aranżacji idealnie pasować będzie model Gustav Commerce (marki Planika), zachwycający nietypowym wykończeniem ze stali Corten. Ciekawa, rdzawa kolorystyka doskonale pasuje do miedzianej, jesiennej aury. Kolor biokominka idealnie komponuje się z elementami ze stali nierdzewnej oraz szkła hartowanego.

Biokominki zewnętrzne są także dostępne w nieco bardziej kompaktowych rozmiarach. Jeżeli dysponujesz niewielkim ogródkiem albo ograniczoną przestrzenią na balkonie czy tarasie, nie oznacza to, że musisz rezygnować z biokominka. Na małej przestrzeni dobrze sprawdzi się Chantico Glassfire – biokominek o kompaktowych rozmiarach: 25 x 36 cm. Dzięki temu możemy stosować go nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń. Doskonale prezentuje się na stole, komodzie, czy posadzce. Jego lekka waga (2 kg) sprawia, że ten model możemy samodzielnie przenieść w dowolne miejsce. 

Czym zasilany jest biokominek?

Biokominki to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się naturalnym blaskiem ognia. Nie bez przyczyny zyskały one miano produktów ekologicznych – źródłem ognia jest spalające się biopaliwo. Jest to płyn wytworzony na bazie alkoholu, zazwyczaj etanolu. Biopaliwo dobrej jakości i przyjazne dla naszego zdrowia, zawiera bioetanol, który jest naturalnym paliwem produkowanym z surowców roślinnych. To produkt w pełni odnawialny, biodegradowalny, a zarazem bezpieczny dla środowiska. W efekcie spalania biopaliwa powstaje para wodna i dwutlenek węgla w bardzo niewielkich ilościach (porównywalnych do tych, jakie wytwarzamy podczas oddychania). 

Warto sięgać po dobrej jakości biopaliwo, które nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń: nie generuje dymu, sadzy ani popiołu. Jest bezwonne i spala się w całości. Biopaliwo powinno wytwarzać ogień o ładnej, żółto-pomarańczowej barwie. Przed wyborem biopaliwa, warto sprawdzić także, czy ma ono Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Tylko takie paliwa są dla nas w pełni bezpieczne.

Jak rozpalić biokominek?

Rozróżniamy dwa rodzaje biokominków: biokominki automatyczne i manualne. Aby rozpalić oba z nich, potrzebujemy dwóch produktów: biopaliwo i lejek. Do kominka manualnego potrzebna jest także zapalarka. żeby rozpalić biokominek, wystarczy do paleniska włożyć lejek, wlać biopaliwo, uważając, aby nie rozlać go na zewnątrz paleniska. Następnie zapalić paliwo za pomocą zapalarki. Jest to zdecydowanie prostsze, niż rozpalanie klasycznego kominka, a przy tym o wiele bardziej ekologiczne. 

Jesienny ogród w świetle biokominka

Biokominki stanowią doskonałe uzupełnienie nowoczesnego ogrodu. Zapewniają naturalne, ciepłe światło, które rozświetla otoczenie, a co z tym idzie – pomagają stworzyć nam przytulną atmosferę w czasie jesiennych wieczorów. 

Skomentuj