Jak rozmnażać storczyki?

Jak rozmnożyć storczyki w domu?

Na temat tego, jak rozmnażać storczyki, istnieje wiele, często niepoprawnych, informacji. Rozmnażanie storczyków w domu jest trudniejsze niż rozmnażanie innych kwiatów. Storczyki rozmnażają się bezpłciowo, dzieląc, odcinając fragmenty kłączy i gałęzie boczne, tzw. keiki. Warto więc wiedzieć, jak zrobić to poprawnie.

Jak rozmnażać storczyki w domu?

Niemożliwe jest rozmnażanie storczyków z nasion w domu, ponieważ kwiaty w rzeczywistości nie wytwarzają nasion w domowych warunkach. Jeśli chcesz rozmnażać storczyki, przy użyciu niektórych roślin stworzysz nowe rośliny (bezpłciowe).

Sposób rozmnażania storczyków zależy od rodzaju storczyków:

 • storczyki monopodialne (takie jak popularny Phalaenopsis) rozmnażają się przez odrosty lub sadzonki wierzchołkowe,
 • storczyki sympodalne (takie jak Dendrobium) rozmnażają się poprzez podział gałęzi.

Jak rozmnażać storczyki w domu? Jak rozmnożyć orchidee?

Jak rozmnożyć orchidee przez keiki?

Keiki to regenerujący pączek, który pojawia się podczas lata. Są to małe rośliny z korzeniami powietrznymi i małymi klonami rośliny matecznej. Keiki może rosnąć na roślinach nawet przez rok.

 • Kiedy korzeń powietrzny osiągnie około 4-5 cm, delikatnie usuń keiki.
 • Namocz keiki w wodzie.

Przygotowanie podłoża

 • Do doniczki wsyp keramzyt i podłoże storczykowe.
 • Umieść sadzonki w doniczkach bez dociskania ich do podłoża.
 • Przywiąż łodygę do palika, aby utrzymać ją pionowo.
 • Po 2-3 dniach podlej.

Należy, aby do rozmnażania użyć specjalnego podłoża do storczyków. Można również dodać trochę ziemi z doniczki, w której rośnie roślina mateczna. Dzięki keiki można hodować popularne storczyki, które rosną pionowo w górę, takie jak Phalaenopsis. Pierwszy kwiat powinien pojawić się po roku, ale nie zawsze tak jest. Podczas tego okresu ważne jest naturalny nawóz do kwiatów.

Jeśli roślina mateczna jest w złym stanie, można rozmnażać storczyki przez keiki, nawet jeśli ich korzenie powietrzne są zbyt krótkie:

 • Odetnij sadzonki bukietem kwiatów (5 cm z każdej strony).
 • Włóż do garnka.
 • Po sześciu miesiącach przesadź rośliny w nowych doniczkach i usuń stare pędy kwiatowe.

Zobacz nasze artykuły o roślinach domowych dla zapracowanych osób (https://poradnik-ogrodniczy.pl/kwiaty-dla-zapracowanych/), o pielęgnacji roślin zimą (https://poradnik-ogrodniczy.pl/kwiaty-w-domu-pielegnacja-roslin-zima/) oraz o tym jak podlewać kwiaty podczas urlopu (https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-podlewac-kwiaty-podczas-urlopu/).

Storczyk – jak rozmnażać przez pędy?

Jeśli keiki nie uformuje się, można również rozmnażać storczyki z łodyg kwiatowych, ale tylko z tzw. śpiących oczek. Mają one ogromny potencjał – wystarczy ściąć kwiat o długości 10-15 cm i umieścić go poziomo w pudełku. Warto zakryć pudełko szkłem. Następnie zraszać go codziennie i upewnić się, że ma wystarczająco dużo światła. Wkrótce pojawią się nowe pędy i korzenie. Gdy korzenie osiągną długość 2,5 cm, należy odciąć sadzonki i posadzić je w różnych doniczkach.

Orchidea tworzy tzw. pseudobulwy, które można pomnożyć dzieląc je. Na przykład w ten sposób rozmnaża się Dendrobium lub Cymbidium. Najlepiej to zrobić podczas przesadzania kwiatów: Storczyk z 2 pąkami i co najmniej 6 pseudobulwami można podzielić na dwie części. Każda z nich musi zawierać co najmniej 3 pseudobulwy.

 1. Wyjmij orchideę z doniczki. Lekko poluzuj korzenie i usuń zgniłe korzenie. Pozbądź się starej ziemi.
 2. Przygotuj ostre narzędzie do cięcia (np. nóż).
 3. Oddziel rośliny, uważając, aby nie uszkodzić fałszywych cebul.
 4. Na obie doniczki posyp pęczniejącą glinką (do 1/3 wysokości) dwie doniczki, a następnie posyp niewielką warstwą podłoża pod storczyki.
 5. Umieść roślinę w doniczce – najmłodsza sztuczna cebulka powinna znajdować się na środku doniczki, a nie na brzegach.
 6. Uważaj, aby dodać więcej substratów, tak by nie zakryć dolnej części fałszywej żarówki. Nie pocieraj podłoża.
 7. Odczekaj kilka dni, a następnie podlej rośliny.

Jak rozmnażać orchidee z łodygi?

Wszystkie storczyki symbiotyczne złożone z większej liczby pseudobulw, takie jak Dendrobium i Grandiflorum, są podzielone na kilka części, pozostawiając 3-5 zdrowych, gładkich, liściastych pseudobulw w każdej części. Przeszczepienie storczyka oznacza zakończenie podziału dobrze rozwiniętej i zdrowej rośliny.

Jeśli orchidea ma 6 pseudobulw lub dwa nowe pąki, można ją podzielić. W tym procesie nie tylko pozyskuje się nowe rośliny, ale także odmładza stare. W przypadku niektórych gatunków z nadmiernym tworzeniem liści ta aktywność może stymulować większe kwitnienie.

Do tego należy użyć ostrego noża lub sekatora, aby oddzielić kłącza storczyka między sąsiednimi pseudobulwami. Następnie bardzo ostrożnie podzielić roślinę na dwie części i delikatnie odwiązać korzenie.

Rozmnażanie orchidei – to nie takie trudne!

Wbrew pozorom, rozmnażanie storczyków nie jest trudne. Wymaga jednak ostrożności i cierpliwości. Nowe rośliny z pewnością będą doskonałą satysfakcją dla tych, którzy rozmnażają je samodzielnie w domu, szczególnie dla początkujących.

Tagi:
Skomentuj