Jak przygotować ogród na zimę? Przygotowanie ogrodu do zimy

Zabezpieczanie roślin na zimę

Przygotowanie ogrodu do zimy trwa cały okres jesienny. Późna jesień to ostatni dzwonek, aby zdążyć przeprowadzić zabezpieczanie roślin na zimę i ochronić je przed mrozami (zobacz także: Zima w ogrodzie – co zrobić zanim przyjdzie). Poniżej znajdziecie listę, co i kiedy należy wykonać, aby odpowiednio przygotować ogród na zimę!

Jak przygotować ogród na zimę – zabezpieczanie roślin na zimę

Przygotowanie ogrodu do zimy to przede wszystkim zabezpieczenie rosnących w nim roślin. Podczas zimy tracą one dużo wody, a także są narażone na przemarznięcie, co może doprowadzić nawet do ich obumarcia. Zabezpieczanie roślin na zimę wykonuje się, aby zmniejszyć ryzyko przemarznięcia oraz ograniczyć szkodliwe skutki niskich temperatur np.: mniejsza ilość wody i składników odżywczych. Istnieje wiele sposobów zabezpieczania roślin na zimę, a każdy jest dostosowany do konkretnych gatunków i warunków otoczenia.

Zabezpieczanie roślin na zimę – najpopularniejsze sposoby

  • Ściółkowanie
  • Okrywanie
  • Kopczykowanie
  • Wykopywanie bylin

Przygotowanie ogrodu do zimy

Przygotowanie ogrodu do zimy – ściółkowanie

Listopad w ogrodzie to czas zabezpieczania roślin przed mrozem. Byliny zabezpiecza się dopiero w listopadzie, przed zamarznięciem gleby. Dobrym zabezpieczeniem jest ściółkowanie gleby korą, liśćmi lub obornikiem. Zapobiega ono wahaniom temperatury w glebie i pomaga utrzymać jej wilgotność.

Zabezpieczanie roślin na zimę – okrywanie

Okrywanie roślin na zimę to skuteczny sposób na zabezpieczanie roślin na zimę. Aby ochronić roślinę przed negatywnymi skutki zimy, należy okryć ją przewiewnym materiałem. Sprawdzi się w tym celu słomiana mata, kawałek juty lub agrowłóknina. Należy pamiętać, aby w przypadku roślin zimozielonych nie okrywać szczelnie gałązek. Wówczas powinno się rozpiąć materiał na podpórkach w taki sposób, aby nie stykał się z rośliną.

Jak przygotować ogród do zimy – kopczykowanie

Oprócz okrywania roślin, warto stosować też kopczykowanie, czyli obsypywanie zasady ziemią, korą, trocinami lub liśćmi, do wysokości ok. 30 cm. Wówczas jeśli ostra zima przemrozi pędy, kopczyk ochroni dolną część rośliny. Dzięki temu gałęzie odbiją na wiosnę z okrytej części rośliny. W ten sposób zabezpiecza się hortensje, róże, powojniki czy młode klony palmowe.

Zabezpieczanie roślin na zimę – wykopywanie bylin

Byliny, które nie zimują w gruncie, trzeba wykopać. Następnie należy usunąć ich części nadziemnie, a podziemne należy przesuszyć i dokładnie oczyścić. Tak przygotowane rośliny warto umieści w suchym, przewiewnym i chłodnym pomieszczeniu (temp. ok. 5-10 stopni). Do przechowywania cebul należy przygotować skrzynie i wyłożyć je torfem lub trocinami, a następnie ułożyć cebule tak, aby się nie dotykały.

Jak przygotować ogród na zimę

Przygotowanie ogrodu do zimy – zabezpieczenie sprzętu ogrodniczego

Na koniec jesiennych prac w ogrodzie warto schować i zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy. Narzędzia do cięcia i kopania należy oczyścić, wysuszyć i pokryć środkiem konserwującym, a następnie schować w suchym pomieszczeniu. Trzeba także pamiętać o spuszczeniu wody z rur instalacji ogrodowej, ponieważ zamarznięta woda może je poważnie uszkodzić. Należy zamknąć zawór prowadzący wodę do instalacji, a następnie odkręcić krany, aby woda mogła spłynąć. Wąż ogrodowy należy odłożyć w suche i zabezpieczone przed mrozem miejsce.

Jak przygotować ogród na zimę? Przygotowanie ogrodu do zimy – podsumowanie

Późna jesień to idealny czas, aby dokończyć jesienne prace i porządki oraz zabezpieczyć ogród na zimę. Warto wykonać wszystkie punkty naszej listy zanim złapią nas zimowe mrozy. Dzięki tym kilku zabezpieczeniom nasz ogród będzie mógł wrócić do życia na wiosnę w bardzo dobrym stanie!

Tagi:
Blog Comments

ja podsypałam też roślinki nawozem jesiennym fructus, dzięki niemu roślinom też łatwiej przezimować i rano ładniej odbijają

Bardzo przydatne porady, gratulujemy!:)

Skomentuj