Jak przygotować ogród na wiosnę?

Jak przygotować ogród na wiosnę

Choć bez śniegu, zima nadal trwa. Nie mamy zatem zbyt wielu ogrodniczych obowiązków. Jednak zanim się obejrzymy, nastaną cieplejsze dni. Warto już zacząć zastanawiać się nad tym jak przygotować ogród na wiosnę!

Jak przygotować ogród na wiosnę? Usuń zimowe zabezpieczenia!

Na czas zimy, rośliny zabezpiecza się specjalnymi okryciami. Pomaga im to przetrwać ten trudny dla nich okres. Dobrze jest to zrobić w nieco pochmurny dzień, aby słońce nie zniszczyło delikatnych pędów pod osłonami. Jednak zdecydowanie nie wyrzucaj od razu wszystkich zabezpieczeń! Przymrozki mogą zdarzyć się nawet w kwietniu czy maju. Warto zatem zachować osłony, by w razie potrzeby móc szybko zabezpieczyć rośliny przed negatywnych wpływem zbyt niskich temperatur.

Wytnij resztki roślinne

Aby odpowiednio przygotować ogród na przyjście wiosny, zetnij u nasady suche pędy bylin, a z trawnika i grządek wygrab suche liście i resztki roślin. Nie zapomnij również o przycięciu drzew i krzewów.

Krokusy - wiosenne kwiaty w ogrodzie

Jak przygotować ogród na wiosnę – podłoże

Jest to najważniejsza czynność, którą musimy wykonać na wiosnę. Przekop ziemię, którą przeznaczysz pod siew. Prawdopodobnie takie gruntowne przygotowanie podłoża wykonałeś już jesienią w celu zapobieganiu erozji. Teraz wystarczy odpowiednio wyrównać teren. Pamiętaj również o tym, by odczekać tydzień zanim zaczniesz sadzić jakiekolwiek rośliny. Gleba potrzebuje czasu, aby odpowiednio osiąść.

Sadzenie roślin

Wiosna w ogrodzie to też czas na  wysianie roślin, które są odporne na negatywny wpływ niskich temperatur. Jeżeli mamy takie, które ciężko zniosą taką pogodę, możemy jeszcze przykryć je folią. Przyspieszy to ich wegetację nawet do dwóch tygodni.  Możesz także niektóre rośliny wysiać do doniczek i gdy na dworze będą panowały odpowiednie dla nich temperatury – przenieść do ogrodu.

Jeżeli za kilka miesięcy chcesz cieszyć się pięknym ogrodem i bogatymi plonami, nie możesz zmarnować pierwszych tygodni wiosny. Początek marca to idealny czas na porządki w ogrodzie, zabiegi pielęgnacyjne, przemyślenie roślin, które chcemy posadzić. Warto zająć się tym odpowiednio wcześnie, ponieważ z pewnością potem będziesz niezwykle zadowolony z efektów.

Tagi:
Skomentuj