Kiedy i jak przycinać róże pnące?

Jak przycinać róże pnące? Jak ciąć róże pnące?

Róże pnące są niezwykle piękną dekoracją ogrodów, płotów czy nawet fasady domu. Charakteryzują się długimi pędami przypominającymi pnącza, dzięki czemu doskonale sprawdzą się zasadzone przy różnego rodzaju kratkach i pergolach. Nie są one bardzo wymagającym gatunkiem, jednak aby cieszyć się zdrowymi i gęstymi kwiatami należy poznać podstawy jego uprawy. Jakie są rodzaje róż pnących? Kiedy i jak przycinać róże pnące? Podpowiadamy w artykule.

Róże pnące – co warto wiedzieć?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej – aby róże pnące mogły w pełni rozwinąć swój potencjał należy zapewnić im dogodne warunki wzrostu. Jak pielęgnować róże? O jakich podstawowych zasadach pielęgnacji należy pamiętać?

 1. Pomimo swojej nazwy róże pnące nie mają charakterystycznych dla pnączy cech takich jak wyposażenie w organy czepne lub wąsy, nie oplatają się również wokół podpór. Nie są one w stanie wspinać się samodzielnie, dlatego należy pamiętać o pergolach czy też kratach, a także – w razie potrzeby – o podwiązywaniu ich tak, aby były możliwie stabilne.
 2. Wszystkie gatunki róż należą do roślin światłolubnych. Posadźmy je w możliwie nasłonecznionym miejscu, najlepiej od strony południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej.
 3. Róże pnące nie są specjalnie wymagające. Zaraz po posadzeniu powinno się obficie je podlewać, jednak w późniejszym okresie ich wzrostu należy robić to regularnie jedynie w przypadku upałów i suszy. Co więcej, podlewając róże unikajmy moczenia jej liści i kwiatów, gdyż są one niezwykle podatne na choroby i grzyby.
 4. Inaczej ma się rzecz z zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe i odżywcze. Róże pnące należy regularnie nawozić, dlatego przyda im się także wiosenne nawożenie.

Rodzaje róż pnących

Najprostszym podziałem róż pnących jest ten, który dzieli je na te o sztywnych i wiotkich pędach. Rozróżnia je także obfitość kwitnienia, forma wzrostu, pochodzenie oraz zastosowanie.

Ramblery (ramblers), czyli róże pnące o wiotkich pędach

Róże pnące o wiotkich, długich i elastycznych pędach, których długość zazwyczaj sięga 5 m. Jeżeli jednak mają one zapewnione wyjątkowo korzystne warunki mogą osiągnąć nawet 8 m. Wymagają one podwiązywania do podpór, gdyż w innym przypadku płożą się po podłożu. Ich kwiaty są niewielkie (średnica około 5 cm), ale za to zebrane po kilka, w bukiety, i utrzymujące się stosunkowo długo. Ramblery są zazwyczaj odporne na choroby, ale kwitną najczęściej jeden raz w sezonie, na pędach dwuletnich. Warto również wiedzieć jak przycinać róże pnące typu ramblers, gdyż w przypadku tych gatunków jest to niezwykle istotne. Tnie się je silnie, co roku, usuwając przekwitnięte pędy oraz cienkie, długie gałązki wyrastające u podstawy krzewu. Popularne i warte uwagi odmiany tych róż pnących to między innymi:

 • Semiplen o żółtych kwiatach, kwitnie w lipcu i sierpniu, tworzy liczne drobne owoce, charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością i małymi wymaganiami glebowymi;
 • Raubritter o pełnych różowych kwiatach, która może być zarówno różą pnącą jak i okrywową;
 • Frau Eva Schubert – bardzo bujnie i długo kwitnąca, ma jaśniejące, z czasem różowe kwiaty;
 • New Dawn – stara odmiana, jej kwiaty mają świeży jabłkowy zapach i bladoróżowy kolor, a krzewy mogą rosnąć w półcieniu, tolerują także nieco chłodniejsze stanowiska;
 • Ghislaine de Féligonde – kwitnie całe lato, wydając morelowo-kremowe, przyjemnie pachnące kwiaty;
 • Veilchenblau, wyróżniająca się rzadką fioletową barwą płatków w kształcie serduszka.

Klimbery (climbers), czyli róże pnące o sztywnych pędach

Róże sztywnopędowe mają na ogół długie (nawet 8 m) pędy, nie wymagające wiązania do podpór. Tworzą one zazwyczaj duże kwiaty osadzone na pędach pojedynczo lub zebrane w kwiatostany. Kwitnienie klimberów trwa nieprzerwanie lub w niektórych przypadkach powtarzane jest późnym latem lub wczesną jesienią. Popularne ich odmiany to między innymi:

 • R.Gigantea, czyli róża pnąca osiągająca długość nawet do 15 m; jej kwiaty są pojedyncze, pachnące kremowo-białe i pojawiają się przez okres kilku miesięcy;
 • Sympathie – odmiana kwiatów zebranych w grona i mających intensywną, szkarłatnoczerwoną barwę;
 • Guinėe o czarno-purpurowych kwiatach szlachetnej budowy;
 • Susie – kwitnące kwiaty o zmiennej kolorystyce i mocnym, cytrusowym zapachu;
 • Vanille Fraise, czyli krzewy dorastające do 3 m długości, wypuszczające pasiaste, prążkowane kwiaty o zapachu umiarkowanym, owocowym.

Jak ciąć róże pnące? Kiedy i jak ciąć róże pnące?

Jak przycinać róże pnące?

Przycinanie róż jest niezbędne, by rośliny zdrowo rosły i tworzyły piękne kwiaty. Wpływa ono również na wielkość i liczbę kwiatów oraz porę ich kwitnienia. Czynność tą wykonujemy zaraz po usunięciu z krzewów zimowych osłon. Warto wiedzieć, iż róże słabiej przycinane zakwitną wcześniej, będą miały więcej kwiatów, jednak będą one drobne, a pędy słabsze i krótsze. Kiedy omówiliśmy już rodzaje i podstawowe odmiany róż pnących możemy skupić się na tym kiedy i jak przycinać róże pnące. Warto pamiętać, że pierwsze cięcie można wykonać dopiero w trzecim roku uprawy.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – jak zadbać o ogród po zimie?

Niezwykle ważne jest regularne przycinanie gatunków z typu rambler. Tniemy je co roku, skracając o połowę część pędów dwuletnich dla pobudzenia rozkrzewienia. Co więcej, w przypadku niektórych odmian konieczne będzie silne cięcie w dolnych partiach krzewu. Unikniemy dzięki temu chorób róż, które rozwijają się gdy liście pozostają przez dłuższy czas wilgotne.

Odmiany róż pnących powtarzające kwitnienie (klimbery) nie wymagają aż tak regularnego i silnego cięcia. Usuwając co 2 lub 3 lata najstarsze i cienkie pędy zapewnimy róży pnącej optymalne warunki wzrostu. Pamiętajmy jednak, że pędy przemarznięte lub zaatakowane przez choroby powinny być usuwane każdej wiosny.

Jak przycinać róże pnące? Podsumowanie

Prawidłowa pielęgnacja umożliwi nam wyhodowanie róż pnących, które przez lata będą cieszyć oko bujnymi i zdrowymi kwiatami. Zabiegiem niezbędnym do osiągnięcia tego efektu jest także cięcie róż, gdyż pozwala ono utrzymać roślinę w pożądanym kształcie, usunąć chore pędy oraz wpływa pozytywnie na wzrost i obfite kwitnienie. Wiedząc jak przycinać róże pnące, a także jak dbać o jej indywidualne preferencje będziemy w stanie uczynić z ogrodu prawdziwie magiczne miejsce.

Zobacz też – kiedy przycinać hortensje i jak przycinać bukszpan!

Tagi:
Skomentuj