Jak przycinać bukszpan?

Jak przycinać bukszpan. Bukszpan kula

Bukszpan to wiecznie zielona, długowieczna roślina. Nic więc dziwnego, że króluje w wielu ogrodach. Jest bardzo łatwa w uprawie i wytrzymała na susze. Rośnie zarówno w słońcu jak i w cieniu. Jak przycinać bukszpan by był ozdobą naszego ogrodu? Podpowiadamy w artykule!

Jak przycinać bukszpan? – forma

Bukszpan jest jedną z łatwiejszych roślin do formowania. Jak go przycinać? Możesz stworzyć z niego gęsty żywopłot robiąc nasadzenia co około 15-20 cm i prowadząc go zaplanowaną ścieżką – nawet krętą! Twój żywopłot może mieć proste wykończenie, ale także możesz go przycinać tworząc fale lub zęby na wzór muru zamkowego. Z pojedynczych krzewów uformujesz rzeźby geometryczne takie jak kwadrat, prostokąt, kula czy stożek, ale także gdy masz trochę wprawy, uda Ci się osiągnąć nieregularne kształty. Doświadczonego ogrodnika ogranicza tylko wyobraźnia! Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z bukszpanem wybierz coś łatwego – na przykład graniastosłup przypominający małą piramidę.

Jak przycinać bukszpan - bukszpan kształty

Jak ciąć bukszpan?

Bukszpan nie potrzebuje delikatnego traktowania, możemy śmiało przycinać jego pędy. W razie pomyłki – zawsze odrośnie. Co więcej, jeśli chcemy, by nasz okaz był gęsty i okazały, przycinanie jest niezbędne, bo to właśnie ono sprawia, że roślina się rozkrzewia i wypuszcza z jednego miejsca po kilka nowych pędów.

Co jeśli po cięciu w naszej bryle są dziury? Nic nie szkodzi. Dzięki światłu, które teraz się tam dostaje, roślina będzie je uzupełniać.
Tniemy zielone pędy, to one mają największą moc regeneracji. Należy unikać cięcia zdrewniałych fragmentów, chyba, że chcemy zmniejszyć roślinę lub wymaga tego zaplanowana forma.

Jak przycinać bukszpan - labirynt z bukszpanu

Kiedy ciąć bukszpan?

Pierwsze cięcie bukszpanu wykonujemy, gdy zacznie wypuszczać pierwsze pędy, około maja. Później powtarzamy nasze zabiegi pielęgnacyjne kilka razy w roku, gdy zauważymy, że nowe odnogi mają po ok 5-7 cm. Ostatnie cięcia możemy zrobić na początku września.

Do przycinania bukszpanu wybierzmy pochmurny dzień, aby zapewnić dobre warunki na zaleczenie ran po cięciu. Duże słońce może sprawić, że liście zaczną brązowieć.

Czym przycinać bukszpan?

Najlepiej sprawdzą się nożyce ogrodowe. W zależności od kształtów i wielkości krzewów – dłuższe albo krótsze. Do bardziej skomplikowanych form oraz do formowania kuli na nóżce przydaje się także sekator. Przeczytaj wcześniejszy artykuł o tym jakie narzędzia do ogrodu wybrać, by mieć wszystko czego będziemy potrzebować w sezonie. Aby ułatwić sobie sprzątanie, przede wszystkim, gdy dookoła krzewu rozsypany jest ozdobny żwir bądź kamienie, pod bukszpanem rozłóż agrowłókninę. Nie jest to drogi materiał, a możesz zaoszczędzić sporo czasu na relaks w ogrodzie.

Jak ciąć bukszpan - ogród francuski

Rozmnażanie bukszpanu

Świeżo przycięte zielone pędy, możemy ukorzenić i w ten sposób wykorzystać je do rozmnożenia bukszpanu. Czego będziemy potrzebować? Ok 10-15 centymetrowych zielonych pędów, piasku, odkwaszonego torfu lub ziemi do kwiatów oraz ukorzeniacza.
Zaczynamy od świeżego przycięcia nóżki, usunięcia dolnych liści oraz odcięcia górnego, najmłodszego odcinka pędu, tuż nad liściem. Następnie zanurzamy pęd w ukorzeniaczu i umieszczamy go w doniczce wypełnionej ziemią z piaskiem i czekamy na efekt!

Przycinanie bukszpanu nie jest trudne i nie niesie ze sobą ryzyka obumarcia rośliny, co więcej to właśnie dzięki niemu nasz okaz będzie gęsty i zdrowy. Śmiało więc łap za nożyce i spróbuj uformować kształt o którym marzysz.
Sprawdź również nasze pomysły aranżacyjne w artykule jak zrobić ogród przed domem oraz przeczytaj jak wykorzystać fusy z kawy jako nawóz i jak zrobić nawóz ze skórek banana!

Kule w doniczce

Tagi:
Skomentuj