Jak przechowywać warzywa na zimę? Przechowywanie owoców i innych zbiorów

Jak przechowywać marchew w piwnicy

Owoce i warzywa z własnego ogródka smakują najlepiej. To z nich przygotowujemy najpyszniejsze przetwory – dżemy, powidła czy kiszonki. Ich smakiem chcemy cieszyć się jak najdłużej, dlatego zależy nam na tym, by świeże warzywa i owoce przetrwały jeszcze jakiś czas. Zimą mogą być naszym źródłem witamin, pomogą też zaoszczędzić trochę pieniędzy. Zatem jak przechowywać warzywa na zimę? Na czym polega prawidłowe przechowywanie owoców? Listopad to czas, kiedy dobrze jest pochylić się nad tym tematem. 

Jakie warzywa i owoce przechowywać na zimę?

  • gruszki i jabłka;
  • czosnek, cebula, chrzan;
  • buraki, marchew, pietruszka, seler;
  • por i kapusta. 
Jak przechowywać jabłka zimą

Jak przechowywać warzywa i owoce? W piwnicy!

Hurtownicy trzymają zbiory w specjalnych chłodniach lub komorach chłodniczych. Można w nich kontrolować temperaturę, zawartość gazów (w tym tlenu) i wilgotność powietrza. Niestety, domowe warunki nam na to nie pozwalają. Wielu z nas ma jednak do dyspozycji piwnicę. Jest ciemna, chroni przed mrozem, ale utrzymuje stałą, raczej niską temperaturę. To wystarczy, by przechowywać owoce i warzywa. Jeśli dodatkowo 2-3 tygodnie przed złożeniem w niej owoców spryskamy piwnicę środkiem grzybobójczym (na przykład miedzianem) i wyczyścimy skrzynki do przechowywania zbiorów, zyskamy pewność, że warzywa i owoce będą wolne od zakażenia chorobami. 

Powietrze a przechowywanie owoców i warzyw

Aby nasze zbiory przetrwały jak najdłużej, musimy zadbać o odpowiednią temperaturę. Na przykład dla jabłek to od 0 do +4 °C, a dla gruszek od -1 do +1 °C. Dla warzyw zaś temperatura nie może spaść poniżej zera. Aby mieć większą kontrolę nad powietrzem panującym w piwnicy, warto ją raz na jakiś czas wywietrzyć. Dzięki temu obniżymy temperaturę, gdy będzie ona za wysoka, oraz usuniemy etylen. To gaz wydzielany przez owoce – sprawia, że szybciej dojrzewają, a co za tym idzie, krócej utrzymują świeżość. Jeśli nasza piwnica nie jest dostatecznie wilgotna, możemy polać podłogę wodą lub ustawić pojemniki z wodą, która poprzez parowanie nawilży powietrze. 

Warzywa w piwnicy zimą

Jak przechowywać warzywa i owoce

Najwygodniejszym rozwiązaniem są ażurowe skrzynki. Nie tylko dlatego, że pozwalają nam zaoszczędzić dużo miejsca – możemy je ustawić w kolumnach. Mają także dobry wpływ na przechowywane warzywa i owoce, bowiem zapewniają cyrkulację powietrza. Jeśli dodatkowo użyjemy do okrycia skrzynek folii polietylenowej, spowolnimy dojrzewanie owoców i utratę wody. Innym istotnym zadaniem folii jest ochrona przed przechodzeniem zapachów. Jabłka i gruszki nie powinny być przechowywane w tych samych pomieszczeniach, gdzie trzymamy cebulę czy kapustę kiszoną. Zapach może zmienić smak owoców. Warzywa korzeniowe możemy przysypać wilgotnym piaskiem. Zabezpieczy je to przed wyschnięciem. 

Wyjątek w przechowywaniu stanowią cebula i czosnek, gdyż nie wymagają wysokiej wilgotności powietrza. Możemy je zatem trzymać w suchych i przewiewnych pomieszczeniach (na przykład strych), gdzie temperatura będzie wynosić  od 1 do 7 °C.

Co jest najważniejsze w przechowywaniu owoców i warzyw na zimę? Trzymanie się wszystkich zasad na początku, a także stałe kontrolowanie zbiorów. Jeśli zauważymy gnijące czy spleśniałe sztuki, jak najszybciej się ich pozbądźmy – w przeciwnym razie cała partia będzie nadawała się tylko do wyrzucenia. 

Tagi:
Skomentuj