Chwasty w ogrodzie – jak się pozbyć chwastów?

Chwasty w ogrodzie - jak się pozbyć chwastów

Szkodniki, na przykład mszyce, oraz chwasty w ogrodzie to dwie największe zmory ogrodników. Jeśli zaniedbamy nasz ogród i nie będziemy na bieżąco wykonywać wszystkich prac w ogrodzie, może okazać się, że lato w ogrodzie będzie przede wszystkim skupione na walce z chwastami. Zatem jak się pozbyć chwastów, aby na długi czas mieć z nimi spokój? Doradzamy w naszym artykule!

Chwasty w ogrodzie – dlaczego są taką przeszkodą?

Każdy z nas marzy o ogrodzie, w którym nie trzeba wykonywać wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a rośliny same pięknie się rozwijają. Niestety, mogą nam w tym przeszkodzić chwasty. To dzikie, niepożądane rośliny, które są doskonale przystosowane do lokalnych warunków. Do tego mają mocne korzenie i silne rozłogi. Są bardzo ekspansywne i szybko się rozsiewają. Pomimo braku specjalnego pielęgnowania tych roślin, chwasty prędko rosną.

Chwasty przede wszystkim przeszkadzają innym roślinom we właściwym rozwoju. Zagłuszają je i negatywnie wpływają na wygląd grządek w ogrodzie. Zabiera nie tylko miejsce, ale i dostęp do światła, wody i substancji odżywczych pobieranych z gleby. W rezultacie zasadzone przez nas rośliny są przesuszone i niedożywione, przez co słabiej kwitną i owocują. To szczególnie niebezpieczne w przypadku młodych roślin. Ucierpieć mogą również kolumnowe odmiany iglaków, które, gdy oplotą je chwasty, brązowieją i tracą igły. Aby zadbać o prawidłowy wzrost roślin, zwróćmy też uwagę na nawożenie iglaków.

Najpopularniejsze chwasty w ogrodzie

Rośliny uznawane za chwasty możemy podzielić na wieloletnie i jednoroczne. Chwasty wieloletnie są szczególnie trudne do usunięcia. Mają silne, sięgające głęboko pędy, które szybko się rozrastają. To między innymi:

  • mniszek,
  • perz,
  • ostrożeń polny,
  • podagrycznik pospolity,
  • pokrzywa zwyczajna (możemy ją wykorzystać i zrobić nawóz z pokrzywy).

Najczęściej występujące chwasty jednoroczne to:

  • rogownica pospolita,
  • komosa biała,
  • gwiazdnica.

Ich pielenie jest dużo łatwiejsze, ponieważ ich korzenie płytko rosną.

Usuwanie chwastów - przykłady chwastów w ogrodzie

Chwasty możemy również podzielić na

  • jednoliścienne – to zwykle różne gatunki rosnących dziko traw, na przykład chwastnica jednostronna, miotła zbożowa, owiec głuchy, tomka oścista, wiechlina roczna, palusznik krwawy;
  • dwuliścienne – zwykle wyższe niż trawa, często to rośliny kwitnące; to między innymi babka, koniczyna, jaskier rozłogowy, mlecz, podbiał, rumianek, skrzyp polny, stokrotka, szczaw.

Usuwanie chwastów – najważniejsze zasady

Co zrobić, aby usuwanie chwastów było skuteczne? Należy pamiętać o systematyczności. Chwasty pojawiają się od początku wiosny i rosną do późnej jesieni – częste i regularne plewienie będzie gwarancją sukcesu w walce z nimi. Chwasty wyrywamy, gdy gleba nie jest zbytnio mokra. Najlepszą porą na ich usuwanie jest moment, gdy mają dopiero kilka centymetrów wysokości. Ich korzenie są jeszcze na tyle płytkie, że bez trudu je wyrwiemy. Fazą wzrostu chwastów, do której nie powinno się doprowadzić, jest ich kwitnienie – gdy dojrzeją, zostawiają po sobie nasiona, które dalej wykiełkują.

Jak pozbyć się chwastów – przez założeniem ogrodu

O to, by nasz ogród był wolny od chwastów, powinniśmy zadbać jeszcze przed jego założeniem. Odchwaszczanie to jeden w elementów poprawnego przygotowania ziemi. Dzięki temu świeżo założone rabaty, trawnik czy ogródek warzywny nie będą od początku porośnięte chwastami. Zwróćmy wtedy uwagę przede wszystkim na usunięcie chwastów wieloletnich. Aby dokładnie oczyścić glebę w ogrodzie, usuwajmy nawet niewielkie części rozłogów czy korzeni. Zanim zaczniemy sadzić własne rośliny, po odchwaszczeniu poczekajmy jeszcze, aż pozostałe w ziemi chwasty wyrosną – wtedy możemy je wypielić. Jeśli zakładamy nasz ogród wiosną lub latem, sposobem na usunięcie chwastów z działki może być przykrycie skoszonych chwastów grubą, czarną folią. Przez brak światła i wysoką temperaturę rośliny nie będą mogły się prawidłowo rozwijać – siewki prędko uschną.

Innym sposobem na ograniczenie rozwijania się chwastów w naszym ogrodzie jest ściółkowanie, czyli przykrycie ziemi. Do wyboru mamy organiczne ściółki, na przykład korę, zrębki drewniane lub igliwie, oraz nieorganiczne agrowłókniny. Tę samą rolę może odgrywać również kompost – rozłożony wiosną, przede wszystkim w ogródku warzywnym, hamuje wzrost chwastów.

Jak się pozbyć chwastów – plewienie

Najłatwiejszym sposobem na usuwanie chwastów jest plewienie, czyli ich ręczne wyrywanie. Możemy w tym celu wykorzystać również motykę – najlepiej, jeśli będzie ostra, by podciąć chwasty pod ziemią. Głębokie motyczkowanie może wywołać przeciwny efekt – zakopane nasiona dostaną się wyżej, przez co szybciej wykiełkują. Niektóre gatunki chwastów mogą być przez motyczkowanie jeszcze bardziej pobudzone do wzrostu. Dlatego podczas plewienia zwracajmy uwagę na to, co znajduje się pod ziemią. Innym narzędziem, które znacznie ułatwia wyrywanie chwastów, jest specjalny wyrywacz.

Motyka - jak pozbyć się chwastów w ogrodzie

Chwasty w ogrodzie – domowe środki

Poza usuwaniem chwastów ręcznymi metodami, możemy również spróbować potraktować je różnymi środkami. Niektóre z nich bez trudu znajdziemy w naszym domu! Oblanie suchych chwastów gorącą wodą, roztworem mydła i detergentów czy olejem jadalnym sprawi, że liście zostaną zniszczone, co skutkuje obumarciem roślin. Wilgotne chwasty możemy za to posypać cukrem lub popiołem drzewnym – działanie będzie identyczne. Inny, popularny środek do usuwania chwastów, to ocet. Jest tani, biodegradowalny i ekologiczny. Poradzi sobie nie tylko z chwastami, ale i mrówkami czy komarami. Należy jednak uważać przy jego używaniu, aby nie zniszczyć też innych roślin. Przydadzą się precyzyjne sposoby aplikacji octu – spryskiwacz czy stary pędzel. Najlepsza mieszanka to 2/3 octu i 1/3 wody z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Jak pozbyć się chwastów – herbicydy

Gdy plewienie i stosowanie domowych środków na walkę z chwastami to za mało, możemy sięgnąć po środki chemiczne, czyli herbicydy. Dzielą się na kontaktowe, usuwające jedynie nadziemne części roślin, oraz systemiczne, niszczące także korzenie roślin. Należy jednak pamiętać o tym, że herbicydy nie działają selektywnie – ich nieumiejętne stosowanie może niekorzystnie wpłynąć też na inne rośliny. Może dojść również do skażenia gleby i wyniszczenia znajdujących się w niej, pożytecznych organizmów. Zwracajmy uwagę na skład takich środków oraz dokładnie czytajmy instrukcję i zalecenia producenta. Jeśli chcemy stworzyć ekologiczny ogród przyjazny dla pszczół (w czym pomogą nam rośliny miododajne) powinniśmy unikać korzystania z chemii.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Gdy na trawniku zauważymy mech, najlepiej jest dokładnie wygrabić murawę, a przy okazji nawożenia, dodajmy również substancje zwalczające mech. Obce trawy najlepiej jest wyrwać z ziemi. Trawa, jako gatunek jednoliścienny, ma inaczej umiejscowiony stożek wzrostu niż w przypadku chwastów. Częste koszenie trawy sprawi więc, że trawnik będzie bujny, a chwasty, zmuszone do ciągłego odnawiana, osłabną.

Tagi:
Skomentuj