Jak podlewać kwiaty podczas urlopu? Pomysły i inspiracje

Podlewanie kwiatów

Każdy z nas udaje się w ciągu roku na wakacje. Zostawianie pustego domu na dłuższy okres niż kilka dni przystraja jednak kilka problemów – nakarmienie zwierząt, dostarczenie odpowiedniej ilości wody itp. Co mamy zrobić, gdy posiadamy w domu dużo kwiatów, które wymagają regularnego podlewania? Jak podlewać kwiaty podczas urlopu? Nawadnianie roślin doniczkowych podczas urlopu nie jest już problemem! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najpopularniejsze sposoby na podlewanie kwiatów na wakacjach.

Po pierwsze: odpowiednie podlewanie

Pamiętaj, że każda roślina ma inne wymagania. Przed wybraniem odpowiedniego sposobu podlewania, musimy upewnić się, ile każda roślina potrzebuje wody oraz w jakich odstępach czasu należy ją podlewać. Bez odpowiedniej wiedzy możemy doprowadzić do gnicia lub wysuszenia naszych zielonych przyjaciół. Niektóre rośliny nie potrzebują zbyt częstego podlewania. W takim przypadku najlepiej będzie, jeżeli podlejemy je przed wyjazdem. Przy kaktusach właściwie nie musimy się zastanawiać – kilkudniowy urlop w żaden sposób nie powinien im zaszkodzić. Uważaj, aby nie przelać rośliny! Nie można podlewać rośliny na zapas, ponieważ najczęstszym wynikiem takich działań jest gnicie korzeni i, co za tym idzie, zniszczenie rośliny.

jak nawadniać rośliny doniczkowe?

Jak podlewać kwiaty podczas urlopu – najlepsze sposoby

W poniższym zestawieniu proponujemy Wam najbardziej popularne rozwiązania przy podlewaniu roślin doniczkowych podczas urlopu.

Skrzynki balkonowe z funkcją nawadniania

Na rynku można kupić specjalne skrzynki, które posiadają drugie dno. Ten element pozwala na gromadzenie się wody, która stopniowo przepuszczana jest do gleby. Droższe skrzynki balkonowe tego typu posiadają specjalny zawór, który zabezpiecza przed nadmiernym podlewaniem i spowodowanym przez to gniciem korzeni. Gdy decydujesz się na to rozwiązanie, sprawdź jaką szerokość mają otwory w dnie, przez które wlewa się wodę. Im szersze otwory, tym łatwiej jest dostarczyć wodę roślinom.

Hydrożel

Jeżeli nasz urlop nie jest zbyt długi, śmiało możemy wybrać hydrożel w celu dostarczenia odpowiedniej ilości wody naszym roślinom. Hydrożel jest specjalną odżywką, którą miesza się z glebą. Jego główną właściwością jest powolne oddawanie wilgoci, co pozwala na równomierne dostarczanie wody każdej roślinie. Pamiętajmy, że hydrożelu nie należy umieszczać na powierzchni gleby (mija się to z celem) i trzeba wymieszać go z glebą maksymalnie 20 centymetrów w głąb.

Automatyczna konewka

Jest to kolejny produkt dostępny na rynku. Dzięki automatycznej konewce możemy dostarczać wodę do wielu doniczek jednocześnie. Konewka automatyczna wymaga podłączenia do prądu, ponieważ wyposażona jest w transformator, który uruchamia codziennie urządzenia na określony czas. Automatyczna konewka składa się dodatkowo z pompy, przewodów rozdzielających oraz rozdzielników wody, które różnią się od siebie. Dzięki tej różnicy, możemy dostosowywać urządzenie do wielu roślin o zróżnicowanych potrzebach nawadniania. Jest to najdroższe rozwiązanie, ponieważ jego cena dochodzi nawet do kilku tysięcy złotych.

domowe sposoby na podlewanie kwiatów podczas urlopu

Domowe sposoby na podlewanie roślin podczas urlopu

Najtańszym rozwiązaniem są oczywiście domowe sposoby. Ich kształt i działanie zależne jest od pomysłowości autora. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami są:

  • butelka w roli kroplówki – umieszczona do góry dnem butelka napełniona wodą stopniowo wlewa ją do gleby. Najlepiej umieścić na nakrętce specjalny trzpień, który można za kilka złotych kupić w sklepie ogrodniczym. Jeżeli nie chcemy w ogóle wydawać pieniędzy, możemy zrobić małe otwory za pomocą szpilki/gwoździka w nakrętce i na szyjce butelki.
  • mokry sznurek – jeden koniec sznurka wkładamy do pojemnika z wodą, który umieszczamy powyżej doniczki. Drugą końcówkę wkładamy do gleby. W ten sposób po sznurku zacznie spływać woda, która bardzo powoli będzie nawadniać nasze rośliny.

W naszym innym artykule dowiesz się w jaki sposób podlewać rośliny w  ogrodzie.

Tagi:
Skomentuj