Wrzosy to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które zwiastują nam nadejście jesieni. Dbanie o nie jednak nie jest takie proste, dlatego przedstawiamy poradnik, jak pielęgnować wrzosy, by nasz ogród zamienił się w zapierające dech w piersiach wrzosowisko, a kwiaty przetrwały zimowe mrozy.
Czym wyróżniają się wrzosy?
Rodzina wrzosowatych liczy 4000 gatunków – znajdziemy wśród nich znany nam wszystkim gatunek: wrzos pospolity (Calluna vulgaris), jak i wyróżniające się odmiany wrzośców. Najczęściej spotykane są te o fioletowym, różowym, purpurowym i białym zabarwieniu. W miejscach, gdzie wrzosy występują naturalnie, mogą rosnąć nawet ponad 20 lat. W warunkach ogrodowych i bez odpowiedniej pielęgnacji żyją znacznie krócej, bo około pięć lat. Sposobem na zatrzymanie ich jak najdłużej jest okrywanie na zimę oraz przycinanie na wiosnę.
Gdzie i kiedy je sadzić?
Wrzosy najlepiej czują się na kwaśnej glebie i w słonecznych miejscach, gdzie jest raczej sucho – podmokłe podłoże sprawi, że korzenie roślin zgniją. Zanim jednak zasadzimy wrzosy w naszym ogrodzie, należy rozłożyć kwaśny torf lub specjalne podłoże dostępne w sklepach ogrodniczych. Optymalny odstęp pomiędzy sadzonkami to około 20-30 centymetrów. Wokół roślin sypiemy korę, która zapobiega parowaniu wody (wrzosy mają płytki system korzeniowy i mogą usychać), a także stanowi świetną ochronę przed mrozem. Wrzosy dobrze prezentują się też w towarzystwie innych roślin.
Najlepszą porą na sadzenie wrzosów jest jesień, jednak można robić to też w pozostałe części roku.
Jak pielęgnować wrzosy? Podlewanie
Wrzosy mają płytki system korzeniowy – oznacza to, że trzeba uważać z ilością dostarczanej im wody. Zbyt mokre podłoże sprawi, że korzenie zgniją; nie można jednak doprowadzić do sytuacji, że gleba będzie całkiem sucha. Lepiej podlewać wrzosy częściej, ale mniej obficie. Wtedy na pewno będą rozwijać się prawidłowo.
Nawożenie wrzosów
Przy okazji podlewania raz na jakiś czas można użyć mineralnego nawozu wieloskładnikowego dedykowanego dla wrzosów lub innych roślin kwaśnolubnych, na przykład rododendronów lub borówek amerykańskich. Rozsypujemy go między roślinami i polewamy strumieniem wody. Dobrym sposobem na wzmocnienie roślin jest też szczepionka mikoryzowa (strzępki grzybów sprawiają, że wrzosy rosną piękniejsze i odporniejsze na mrozy) lub ziemia z wrzosowiska rozsypana pomiędzy sadzonkami. Pamiętajmy jednak, że wrzosy nie powinny być bardzo intensywnie nawożone. Należy też unikać nawozów uniwersalnych zawierających wapń, którego rośliny nie tolerują.
Jak rozmnożyć wrzosy?
Naturalnie wrzosy rozmnażają się przez wiatr, które roznoszą nasiona. Można w łatwy sposób odwzorować ten proces. Jesienią obcinamy gałązki wrzosów i układamy je w skrzyni inspektowej z torfem i substratem. Słońce sprawi, że nasionka same znajdą się w glebie. Przed zimą usuwamy wysuszone gałązki. Należy pamiętać o zachowaniu wilgoci w skrzyni.
Czy ciąć wrzosy?
Wrzosy podcina się po zimie, na wiosnę. Robi się to tuż przy ziemi – roślina jednak szybko odbija. Jeśli wrzosom dostarczymy wtedy nawozu, rozwiną się jeszcze szybciej. Nie ma potrzeby przycinania ich przed zimą, ponieważ wysuszone pędy stanowią świetną ochronę przed mrozem.
Jak pielęgnować wrzosy przed zimą?
Choć wrzosy są odporne na mróz, dobrze jest je w jakiś sposób zabezpieczyć. Najpopularniejszym sposobem jest okrywanie roślin na zimę, na przykład ułożenie na nich gałęzi świerku, które zapewniają ochronę przed nadmiernym słońcem, jak i chłodem. Inną opcją jest użycie agrowłókniny (flizeliny) – wtedy należy pamiętać o przymocowaniu materiału do podłoża tak, aby nie został zerwany przez wiatr.
Skomentuj