Jak pielęgnować róże?

Jak pielęgnować róże

Róże to jedne z popularniejszych kwiatów, przez wiele osób uznawane także za te najpiękniejsze. Bez problemu dostaniemy je w każdej kwiaciarni i możemy trzymać je w domu w wazonie. Wówczas należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji ciętych kwiatów. Jednak z pewnością każdy, kto ma taką możliwość, pokusiłby się chętnie o posadzenie róż w swoim ogrodzie! A wiosna to doskonały czas, aby się na to zdecydować. Są to jednak dość wymagające kwiaty i potrzebują właściwej opieki. Jak pielęgnować róże, aby jak najdłużej cieszyć się ich pięknem i sprawić, by wspaniale kwitły?

Jak pielęgnować róże?


Odpowiednie miejsce dla róż

Wybór miejsca do posadzenia naszych różanych krzewów to jedna z ważniejszych rzeczy, o których musimy pomyśleć. Jeżeli podejmiemy nieodpowiednią decyzję, kwiaty nie będą chciały rosnąć. Róże najlepiej zachowują się w piaszczysto-gliniastej glebie z dużą zawartością próchnicy oraz w słonecznych miejscach. Wszelkie miejsca zacienione, pod koronami drzew, a także w przeciągach sprawią, że róże nie będą chciały zakwitać, ponieważ źle czują się w takich warunkach.

Ciekawostka! Różom, które mają ciemny kolor kwiatów, w miejscach mocno nasłonecznionych grozi poparzenie!

Sadzenie róż w ogrodzie

Na początku glebę należy przede wszystkim przekopać i nawieźć nawozem dla róż. Następnie przed posadzeniem krzewu powinniśmy usunąć uszkodzone korzenie, a te zdrowe skrócić do około 25 cm. Zanim posadzimy cały krzew, musimy go moczyć w wodzie z dodatkiem preparatu grzybobójczego przez 24 godziny. Na końcu po zasadzeniu naszych róż dobrze jest wokół usypać mały kopiec ziemi, który będzie chronił korzenie.

Jak pielęgnować róże – przycinanie

Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych róż jest ich odpowiednia przycinka. Nie jest to tylko zabieg wizualny, ale sprzyja on również dobremu kwitnięciu kwiatów. Przygotuj do tego odpowiednie narzędzia. Najlepiej sprawdzi się oczywiście dobrej jakości sekator. Najlepszą porą na przycinkę krzewów różanych jest wiosna.
Warto dobrze zapoznać się z tym, jaki gatunek róży mamy w ogrodzie. Każdy rodzaj tniemy inaczej. Róże wielkokwiatowe przycina się 40 cm nad ziemią zostawiając minimum 4 żywe oczka. U róż parkowych dokonuje się cięcia prześwietlającego. Cięcie wykonujemy tak, aby powierzchnia cięcia była skośna, 0,5 cm nad pączkiem.

Podlewanie róż

Najważniejszą rzeczą, o jakiej musimy pamiętać podczas podlewania róż, jest to, aby nie robić tego za pomocą zraszacza czy węża ogrodowego! Należy je nawadniać tuż przy ziemi, omijając liście i kwiaty. W okresie wysokich temperatur, najlepiej robić to rano lub wieczorem. Rośliny te nie lubią ani bardzo mokrego, ani bardzo suchego podłoża.

Wspomóż róże dobrym towarzystwem!

Zdradzę Wam małą ciekawostkę, która z pewnością pozytywnie wpłynie na kwitnięcie Waszych róż! A mianowicie – chodzi o odpowiednie towarzystwo. Warto zwrócić uwagę, co sadzimy obok naszych różanych krzewów. Nic nie powinno wyrządzić im krzywdy, ale zdecydujmy się lepiej na coś, co dodatkowo będzie miało na nie pozytywny wpływ. Taką rośliną jest lawenda! Dzięki swojemu silnemu zapachowi będzie ochraniać róże przed wszelkiego rodzaju chorobami i szkodnikami.

Choć początkowo może wydawać się to trudne, sadzenie i pielęgnacja róż wcale nie musi taka być! Wystarczy zasięgnąć minimalnej wiedzy, jak pielęgnować róże –  i już możemy cieszyć się pięknymi różanymi krzewami w naszych ogrodach 🙂

Tagi:
Blog Comments

Ogrodolandia

Ostatnia uwaga bardzo trafna! Nie ma to jak obracać się w odpowiednim towarzystwie! 😉

Skomentuj