Jak pielęgnować kaktusy i sukulenty?

Jak pielęgnować kaktusy i sukulenty?

Kaktusy i sukulenty to rośliny, które szturmem zdobywają miejsce w coraz większej liczbie domów i stają się nieodłącznym elementem aranżacji wnętrz. Dowiedz się, jak zadbać o sukulenty i kaktusy i jak często wymagane jest podlewanie sukulentów, aby zapewnić im optymalne warunki do wzrastania i cieszyć się ich piękny wyglądem przez długi czas.

Kaktusy i sukulenty – skąd ich popularność?

Sukulenty to rośliny, które naturalnie występują w środowisku z ograniczonym dostępem do wody. Stąd też przystosowały się do wzrastania w bardzo trudnych i wymagających warunkach – radzą sobie dzięki wykształceniu tkanki służącej do magazynowania wody. Do ich rosnącej popularności przyczynia się nie tylko ich bardzo atrakcyjny, egzotyczny wygląd, ale także fakt, że ze względu na swoje właściwości sukulenty nie wymagają intensywnej opieki. Dlatego chętnie sięgają po nie osoby, które nie mają doświadczenia w uprawie i pielęgnacji roślin. Sukulenty i kaktusy to bowiem rośliny dla każdego.

Pielęgnacja sukulentów krok po kroku

Chcesz cieszyć się pięknymi i prawidłowo wzrastającymi sukulentami? Trzymaj się poniższych wskazówek, a najprawdopodobniej będziesz zachwycać się ich urodą przez długi czas.

Podlewanie sukulentów – kaktusy i sukulenty nie wymagają częstego nawadniania. Podlewanie kaktusów i sukulentów powinno mieć miejsce średnio co 2–3 tygodnie, w zależności od gatunku rośliny i warunków panujących w pomieszczeniu. Jak sprawdzić, czy roślina wymaga podlania. Najłatwiej jest ocenić, czy ziemia całkowicie wyschła. Jeśli tak, należy podlać sukulent, nalewając wody do podstawki. Zimą podlewanie będzie wymagane jeszcze rzadziej.

  • Podłoże – sukulenty rosną na mało żyznej ziemi. Stąd powinna ona zawierać sporą domieszkę piasku, zapewniać dobry drenaż i przepuszczalność powietrza. Najłatwiej kupić w sklepie ogrodniczym specjalną ziemię do sukulentów.
  • Stanowisko – sukulenty i kaktusy lubią słońce, dlatego najkorzystniej jest postawić je na okiennym parapecie, skierowanym na południe lub zachód.
  • Temperatura – sukulenty dobrze rozwijają się w wysokich temperaturach, dlatego warto zadbać o ogrzewanie pomieszczenia, w którym się znajdują. Parapet nad kaloryferem będzie dla nich idealnym miejscem.
  • Nawożenie – rośliny te nie wymagają intensywnego nawożenia. Częstotliwość może wynosić raz miesiąc lub rzadziej, w zależności od gatunku. Najlepiej wybrać specjalne nawozy do sukulentów w sklepie ogrodniczym.
  • Przesadzanie – sukulentów nie powinno się zbyt często przesadzać. Można przesadzić roślinę, gdy zaczyna wyrastać poza doniczkę. Optymalnym czasem na przesadzanie sukulentów jest wiosna.

Ciesz się pięknymi sukulentami

Pielęgnacja sukulentów jest łatwa i nie wymaga dużego zaangażowania. Kilka prostych zasad, które opisaliśmy powyżej, wystarczy, aby zapewnić kaktusom i sukulentom optymalne warunki do prawidłowego wzrastania. Kluczem jest zapewnienie przede wszystkim właściwego podłoża, optymalnej ilości światła i w większości przypadków niezbyt obfite podlewanie kaktusów. Dodatkowa ochrona przed szkodnikami pomoże dopełnić dzieła, które efektem będą zdrowe i pięknie prezentujące się kaktusy i sukulenty. Pamiętaj o tych prostych zasadach i przekonaj się, że sukulenty mogą wspaniale ozdobić każde mieszkanie i dom.

Skomentuj