Jak oszczędzać wodę w ogrodzie przydomowym?

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Chcesz lepiej zadbać o środowisko naturalne? A może zależy Ci na ograniczeniu rachunków za wodę i ścieki? W każdej z tych sytuacji pomocne będzie rozsądniejsze gospodarowanie wodą w ogrodzie. Istnieje kilka wygodnych sposobów, umożliwiających zmniejszenie jej zużycia – które już w niedługim czasie zauważysz w postaci niższych rachunków. Co zrobić, aby oszczędzać wodę w przydomowym ogródku oraz dlaczego warto się na to zdecydować?

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody staje się coraz częstszym nawykiem osób świadomych zmian zachodzących w środowisku. Problem braku wody pitnej dotyka bowiem coraz większej liczby państw. Aby i w naszym kraju nie doświadczyć tego przykrego zjawiska, warto już teraz postarać się o ograniczanie zużycia zasobów tego cennego płynu.

Jest wiele wartych wcielenia w życie metod, które można zastosować w swoim mieszkaniu i ogrodzie. Sporo osób planujących budowę już na etapie przeglądania projektów domów ze strony https://projekty.muratordom.pl stawia na obiekty energooszczędne o zminimalizowanym negatywnym wpływie na przyrodę. Co możesz zrobić, aby zmniejszyć pobór wody podczas pielęgnacji zieleni – bez względu na to, czy dopiero chcesz wznieść wymarzony budynek, czy już go zamieszkujesz?

W jaki sposób oszczędzać wodę w ogrodzie?

Podstawowym działaniem, jakie możesz wdrożyć w swoim ogrodzie, jest gromadzenie deszczówki. Jeżeli chcesz zamontować zbiornik podziemny, warto zdecydować się na to już na etapie adaptacji projektu domu. Na Twoje życzenie architekt naniesie lokalizację pojemnika na projekt zagospodarowania terenu. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się późniejszymi formalnościami związanymi z realizacją takiego przedsięwzięcia. Zmagazynowana w ten sposób woda przyda się w wielu sytuacjach: do mycia kostki brukowej, mebli ogrodowych czy samochodu. Będzie ona także doskonale nadawać się do nawadniania kwiatów, krzewów czy warzyw w przydomowym ogródku – pozwalając Ci ograniczyć pobór wody z sieci.

W jaki sposób oszczędzać wodę w ogrodzie?

Posiadasz na swoim terenie wiele wymagających podlewania roślin? A może dopiero planujesz ich posadzenie? Weź pod uwagę możliwość montażu automatycznego układu nawadniającego. System kropelkowy precyzyjnie dawkuje płyn do gleby, zgodnie z ustawionymi przez użytkownika parametrami. Możesz dodatkowo wyposażyć go w czujnik deszczu i wilgoci, który perfekcyjnie dostosuje częstotliwość podlewania czy ilość użytej wody do aktualnie panujących warunków. Pamiętaj przy tym o regularnych kontrolach takiej instalacji, które pozwolą na szybkie wykrycie ewentualnych nieszczelności i wycieków.

Podlewasz ręcznie? Czynność tą wykonuj rzadziej, ale stosując większą ilość cieczy. Dzięki temu woda dotrze głębiej – bezpośrednio do korzeni roślin – skuteczniej je nawadniając. Podlewaj kwiaty i krzewy rankiem lub wieczorem; jest to szczególnie istotne w upalne dni – pomaga bowiem zapobiegać nadmiernemu odparowywaniu wody. Zadbaj także o odpowiedni dobór roślin. Gatunki preferujące podwyższoną wilgotność sadź w zagłębieniach lepiej zatrzymujących wodę. Odmiany sucholubne natomiast – na wzniesieniach czy obszarach silnie nasłonecznionych, na których gleba jest znacznie mniej wilgotna.

Możliwości oszczędzania wody w ogrodzie jest mnóstwo. Część z nich możesz wdrożyć już na etapie budowy i aranżowania przydomowego terenu, resztę – w dowolnym odpowiadającym Ci momencie. Wystarczy bowiem kilka dobrych nawyków i decyzji, aby utrzymanie ogródka było znacznie łatwiejsze, tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska.

Zdjęcie główne: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska

Zdjęcie w treści: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl

Skomentuj