Drewno jest surowcem, który przez swoją ponadczasowość nigdy nie wychodzi z mody. Obojętnie od jego rodzaju i zastosowania warto pamiętać, że materiał ten wymaga regularnej konserwacji – dobrze jest jednak pamiętać, że niewielkim kosztem możemy ją wykonać samodzielnie. Impregnacja drewna jest procesem wymagającym odpowiedniego przygotowania. Aby zapewnić skuteczną ochronę drzewa, musi być on przeprowadzony z należytą uwagą i dbałością o szczegóły. W artykule tłumaczymy jak impregnować drewno oraz na co zwracać uwagę.
Właściwości drewna
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto być świadomym właściwości drewna i zagrożeń, które w dużym stopniu mogą wpłynąć na jego kondycję. Mimo faktu, że jest to szlachetny i piękny materiał, jest on również bardzo delikatny. Narażenie drzewa na zmienne warunki atmosferyczne, promienie słoneczne czy też nieodpowiednie zabezpieczenie może odbić się na jego kondycji. Dodatkowo, drewno podatne jest na zniszczenia biologiczne spowodowane przez bakterie, owady, grzyby i pleśń. Zaniedbanie i zignorowanie owych objawów może być przesądzające o jakości, wyglądzie i trwałości produktów drewnianych.
Jak impregnować drewno – przygotowanie powierzchni
Aby dokładnie i skutecznie zabezpieczyć drewno przed zniszczeniem trzeba je do impregnacji odpowiednio przygotować. Jeżeli powierzchnia nie jest niczym pokryta należy upewnić się, że drewno jest suche, odpowiednio wygładzone oraz wolne od wszelkich zabrudzeń. Jeżeli jednak przeznaczone do renowacji meble (lub inne produkty wykonane z drzewa) mają stare warstwy farb i impregnatów, konieczne będzie dokładniejsze ich przygotowanie. Kluczowym krokiem jest pozbycie się łuszczących się i porysowanych powłok poprzez zeszlifowanie ich za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. W przypadku dużych powierzchni warto zaopatrzyć się w szlifierkę. Znacznie przyspieszy i ułatwi ona pracę. Ostatnim krokiem jest oczyszczenie drewna z pyłu. Należy dokładnie je umyć, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia.
Metody impregnacji drewna – dobór odpowiednich środków
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mają na celu ochronę drewna przed warunkami atmosferycznymi lub zużyciem. Wybór środka jest zależny od wielu kwestii. Warto zastanowić się jakiego efektu końcowego oczekujemy oraz jakie jest przeznaczenie drewna (do wewnątrz lub na zewnątrz) – najpopularniejszymi środkami są:
- impregnaty do drewna – środki chemiczne stworzone na bazie wody lub rozpuszczalników organicznych. Wnikają głęboko w strukturę drewna, przez co znacznie ją wzmacniają i zabezpieczają przed wilgocią, promieniami słonecznymi czy też owadami. Impregnaty mogą przygotować powierzchnię do nałożenia na nią kolejnej warstwy – farby, lakieru czy oleju, mogą też stanowić samodzielne zabezpieczenie.
- lakier do drewna – zewnętrzny tworzy powłoki odporne na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych takich jak wilgoć, opady deszczu i śniegu, zmienne temperatury czy promieniowanie UV, lakiery do wykorzystania we wnętrzach natomiast wyróżniają się wysoką odpornością mechaniczną.
- lakierobejca do drewna – jest preparatem impregnująco-dekoracyjnym stanowiącym połączenie lakieru do drewna z pigmentem. Przez swoją transparentność i zawartość barwników podkreśla naturalne słoje drewna. Zmienia jedynie jego kolor nadając mu delikatną ochronną powłokę. Warto jednak wiedzieć, że lakierobejca nie jest tak skuteczną ochroną jak impregnat połączony z lakierem.
- olej do drewna – w odróżnieniu od innych środków nie zostawia na powierzchni drewna warstwy ochronnej – wnika on głęboko w strukturę drewna, zapewniając mu doskonała ochronę przed wilgocią, rozsychaniem czy pękaniem. Tak zabezpieczone drewno wymaga jednak częstych kontroli i regularnej konserwacji.
- farby do drewna – jako jedyne z wymienionych w tym zestawieniu produktów tworzą w pełni kryjącą warstwę w wybranym kolorze. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb – są one zróżnicowane pod względem składu i zastosowania.
Jak impregnować drewno – impregnacja i malowanie
Ostatecznym krokiem w drodze do zabezpieczenia drewna jest pokrycie go 2-3 cienkimi warstwami wybranego środka. Do impregnacji najlepiej wykorzystać dobry jakościowo pędzel przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. Malowanie należy rozpocząć w czasie suchej i bezwietrznej pogody, w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza. Kluczowe jest dokładne przeczytanie instrukcji i zaleceń producenta, to z nich dowiemy się o tym jak impregnować drewno. Zyskujemy w ten sposób pewność, że przeprowadzana konserwacja odbędzie się zgodnie z planem, a efekt końcowy okaże się satysfakcjonujący.
Jak impregnować drewno – podsumowanie
Impregnacja drewna to zabieg, który wydłuża jego trwałość, świeży wygląd i żywotność. Czynność ta powinna być regularnie powtarzana – tylko dzięki temu możemy mieć pewność, iż drzewo będzie służyć jeszcze na długo. Takie podejście jest proekologiczne i najbardziej ekonomiczne. Aby samemu zabezpieczyć meble, pergole, donice czy innego rodzaju drewniane konstrukcje należy zastosować się do kilku zasad oraz bezwzględnie stosować się do wytycznych producenta.
Skomentuj