Jak hodować papryczki jalapeno?

Papryka jalapeno należy do grupy papryk ostrych i dzieli ten tytuł z innymi ogniście ostrymi odmianami, takimi jak cayenne, czy habanero. W przypadku tak mało wymagającej rośliny jaką jest papryka jalapeno, uprawa jej nie jest szczególnie trudna. O czym należy pamiętać podczas jej hodowli?

Jalapeno to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych odmian papryki, którą lubimy zaostrzać swoje ulubione potrawy. Jej niewielkie, kilkucentymetrowe owoce dojrzewają do zielonego lub czerwonego koloru. Papryka jalapeno w skali ostrości Scoville’a oceniana jest na 2500-5000 jednostek. Taki wynik jest określany jako „średnio ostry”.

Jalapeno przypisuje się szereg cech prozdrowotnych. Papryczki posiadają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz odchudzające. Jalapeno oraz inne ostre papryki zapobiegają również zmianom chorobowym w obrębie układu pokarmowego. Jeśli ciekawi Cię tematyka dietetyki, a także zdrowia i nowinek ze świata medycyny, na poprostuzdrowo.pl znajdziesz wiele artykułów, które Cię zainteresują.

Papryka jalapeno: Uprawa

Wszystkie gatunki papryki, w tym odmiana jalapeno, radzą sobie najlepiej w gliniastym i dobrze zdrenowanym podłożu z dużą ilością materii organicznej w glebie. Dostęp do słońca i ciepłej temperatury to najważniejszy wymóg papryki jalapeno, która do rozwoju potrzebuje przynajmniej 18°C. Temperatura ma tutaj decydujące znaczenie. Jeśli nie wystarczająco ciepła, nasiona papryki nie będą mogły wykiełkować, a jej sadzonki nie przetrwają. Właśnie dlatego paprykę jalapeno lepiej hodować w domowych warunkach, niż na ogrodowej grządce. Papryczka nie lubi jednak upałów. Jeśli temperatura otoczenia będzie przekraczać 32°C, jalapeno nie urośnie do obfitych rozmiarów. Pielęgnacja papryki nie jest trudna, jednak w czasie większych temperatur wymaga regularnego podlewania.

Sadzenie

W przypadku hodowli domowej termin sadzenia papryki jest dowolny. Jednak, gdy zdecydujemy się posadzić jalapeno na zewnątrz, nasiona i tak należy wysiać w pomieszczeniach zamkniętych na 2-2,5 miesiąca ostatnim wiosennym przymrozkiem. Aby nasiona mogły wykiełkować, temperatura gleby musi wynosić przynajmniej 21°C. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto przechować donicę z nasionami w ciepłym miejscu ze stałą temperaturą. Nie przesadzaj papryczek do ogrodu dopóki średnia temperatura w nocy nie przekroczy 15°C. Przed przesadzeniem warto położyć na glebie warstwę ściółki, aby ją nieco ocieplić. Dawka kompostu także jest zalecana. Znajdź najbardziej nasłonecznione miejsce w Twoim ogrodzie. Właśnie tam papryczki będą czuły się najlepiej.

Porady

O czym warto pamiętać w czasie uprawy papryki jalapeno? Oto kilka przydatnych wskazówek:

  • Unikaj sadzenia papryki w miejscach, w których niedawno hodowano pomidory, bakłażany lub ziemniaki. Dzięki temu ograniczysz ryzyko wystąpienia chorób;
  • Nie podlewaj papryczek zbyt obficie. Pozwól najpierw wyschnąć górnej warstwie gleby przed ponownym podlaniem;
  • Papryczki jalapeno rosną najlepiej, gdy w ciągu dnia temperatura wynosi 18-29°C, a w czasie nocy 15-21°C;
  • Gdy papryka zaczynie kwitnąć jest do dobry moment na aplikacje nawozu. Użyj kompostu lub produktu przeznaczonego do ostrych papryk;
  • Wysokie rośliny i te, które rodzą dużo papryki, z pewnością będą potrzebowały podpór.

Ochrona przed chorobami

Utrzymywanie papryki jalapeno w optymalnym nawodnieniu i w otoczeniu pozbawionym chwastów i resztek martwych roślin, to najlepsza ochrona przed wszelkimi chorobami. Zdecydowanie największym zagrożeniem dla papryki są szkodniki. Hodując jalapeno na zewnątrz warto zastosować oprysk (najlepiej naturalny) i co jakiś czas sprawdzić potencjalną obecność insektów na grządkach.

Zbiory i przetworzenie

Zbieraj papryki jalapeno, ostrożnie wyrywając je z łodygi. Zrób to dopóki papryka jest jędrna i twarda oraz zanim zdąży zmienić kolor. Papryki możesz wykorzystać w surowej postaci. Możesz je także mrozić lub suszyć, bądź zakonserwować w sosach i salsach. Uprawa papryki jalapeno to świetny sposób na urozmaicenie swojej kuchni i na dodanie do niej pikanterii.

 

Skomentuj