Lawenda w ogrodzie zagościła na dobre. Coraz częściej decydujemy się, aby zdobiła nasze działki. Podbiła serca nie tylko młodych, ale i tych starszych ogrodników. Jeżeli zdecydujesz się na nią, musisz wiedzieć, jak ją pielęgnować. Dzięki odpowiedniej uprawie będziesz cieszyć się jej wyjątkowym wyglądem, który zachwyci najbardziej wymagających. Zatem zobacz, jak dbać o lawendę!
Jak dbać o lawendę – musisz to wiedzieć!
Najbardziej znana jest lawenda wąskolistna, której wysokość sięga około 1,5 metra. Odmiana ta posiada srebrzyste włoski na liściach, które zdobią ją okrągły rok. W lipcu i sierpniu widoczne zaczynają być cienkie szypułki, które kończą się kłosami. Tylko nieliczne odmiany kwitną na różowo i biało. Należy zwrócić uwagę na to, że kwiaty i liście lawendy bardzo intensywnie pachną. W przeciwieństwie do innych odmian lawenda wąskolistna dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Należy wybrać jej miejsce słoneczne, przy tym potrzebuje niewiele wody. Idealnie nadaje się do ogrodów żwirowych, na obwódki ścieżek, pod różnymi drzewkami czy do odsadzania donic. Idealnie prezentuje się na balkonach czy tarasach w towarzystwie innej zieleni.
Lawenda w ogrodzie – wymagania
Lawenda jest rośliną ciepłolubną, ponieważ pochodzi ze słonecznego południa Europy. W uprawie największym dla niej zagrożeniem jest zbyt wilgotne podłoże, które może doprowadzić do gnicia rośliny. Jeżeli decydujesz się na lawendę, pamiętaj, że należy ją sadzić w przepuszczalnym, ciepłym, luźnym oraz zasadowym podłożu. Zbyt ciężkie podłoże możesz rozluźnić piaskiem, a także postarać się o wzbogacenie tego miejsca o kompost czy inne ważne składniki mineralne, które są istotne dla odżywienia gleby. Zakątek, który przeznaczysz dla swojej lawendy, powinien być słoneczny, zaciszny, a także osłonięty zimą przed wysuszającymi, mroźnymi wiatrami. Jeżeli zastosujesz się do tych rad, możesz latem cieszyć się pięknym widokiem bujnych kwiatów.
Jak dbać o lawendę? Podlewanie i cięcie
Lawenda nie jest szczególnie wymagająca, a także mało absorbująca w uprawie. Przy stosunkowo niewielkiej pracy możemy cieszyć się obfitym i długim kwitnieniem. Sadząc młode rośliny zwracamy uwagę na jakość podłoża – te, które jest gliniaste, koniecznie musimy rozluźnić. Zachowaj odległość około 40 centymetrów między sadzonymi roślinami. Świeżo posadzona lawenda potrzebuje regularnego podlewania. Natomiast w kolejnych latach uprawy roślina będzie posiadała rozwinięty system korzeniowy, dlatego też idealnie poradzi sobie z suszą. Jesień to czas, kiedy musimy pamiętać o podsypaniu jej kompostem, aby dostarczyć niezbędnych składników pokarmowych. Lawenda to bardzo odporna roślina – zarówno na warunki atmosferyczne, jak i choroby czy szkodniki. Zaszkodzić jej może tak naprawdę nadmiar wody, który doprowadzi do rozwinięcia się grzybów, np. pleśni szarej. Pamiętaj o przycinaniu lawendy, które zapewni jej nabranie lepszego, bardziej bujnego i zdrowego kształtu. Pierwsze cięcie następuje po kwitnieniu, natomiast drugie odbywa się wiosną, gdy usuwamy uszkodzone, przemarznięte pędy.
Zastosowanie lawendy
Ze względu na swoją dekoracyjność oraz zapach często sadzona jest w pobliżu tarasu lub w miejscach, w których chętnie wypoczywamy. Nadaje nie tylko waloru estetycznego w miejscu, w którym się znajduje, ale także będzie odstraszać komary. Dlatego też wieczorne letnie spotkania z przyjaciółmi będą jeszcze milsze. Lawenda charakteryzuje się tym, że przyciąga motyle, a także wiele innych owadów – to z powodu jej miododajności. Wykorzystywana jest również w kuchni jako dodatek aromatyczny do mięs. Przemysł kosmetyczny nasycony jest produktami na bazie lawendy bądź jej zapachu. Posiada działanie uspokajające, dlatego też wiele suplementów posiada ją w swym składzie. Idealnie rozprawia się z molami. Lawenda nie tylko pięknie wygląda, ale i posiada szerokie zastosowanie, dlatego zastanów się, czy lawenda w ogrodzie nie jest dobrym pomysłem.
Skomentuj