Jak dbać o cięte kwiaty?

jak dbać o cięte kwiaty

Wiele osób lubi sprawiać sobie prezent w postaci świeżych kwiatów. Niestety, zawsze problemem okazuje się ich pielęgnacja, a raczej jej niemalże całkowity brak. Jak dbać o cięte kwiaty? Czasem nie wystarczy tylko wrzucić do wazonu z odrobiną wody. Jeżeli chcesz cieszyć się ich pięknem znacznie dłużej, zastosuj kilka trików, które z pewnością wydłużą ich żywot.

Jak dbać o cięte kwiaty? Przytnij łodygi

Końcówki pędów kwiatów należy przyciąć o jakieś 2-3 cm. Najlepiej bardzo ostrym narzędziem, aby ich nie zniszczyć i nie rozwarstwić oraz pozostawić gładką powierzchnię po cięciu. Bezpośrednio po tym zabiegu włóż je do wazonu z wodą, aby nie zdążyły wyschnąć. Czynność tę należy powtarzać każdorazowo po wyciągnięciu kwiatów z wazonu. Wówczas przycinaj końcówki na ukos po około 1 cm.

Regularnie wymieniaj wodę

Banalne, prawda? Ale z pewnością zdarzyło nam się niekiedy o tym zapomnieć, a kwiaty stały w tej samej wodzie nawet kilka dni. Wodę w wazonie należy zmieniać codziennie! Możesz wstawiać je do zwykłej czystej wody, ale na rynku dostępne są także różnego rodzaju pożywki i związki chemiczne, które możesz dodać, aby przedłużyć żywot ciętych kwiatów.

Kwiaty w wazonie - jak o nie dbać

Odpowiednia temperatura

Z pewnością większość z nas wkłada kwiaty po prostu do zimnej wody z kranu. Tymczasem idealna temperatura wody dla nich wynosi około 40 stopni, która najlepiej, aby była także przegotowana. Ciepła woda zawiera w sobie mniej tlenu, dzięki czemu spowalnia procesy więdnięcia świeżych kwiatów. Dodatkowo istotna jest także temperatura w pomieszczeniu, w którym stoją rośliny. W ciepłych pomieszczeniach będą żyły krócej niż w chłodnych.

Jak dbać o cięte kwiaty przez ich położenie 

Nie stawiaj wazonów z kwiatami w pobliżu dojrzałych owoców. Wydzielają one etylen, który znacznie skraca żywotność kwiatów i przyspiesza ich więdnięcie. Pamiętaj również, że etylen jest wydzielany przez inne więdnące kwiaty. Zatem regularnie usuwaj je z bukietu, aby nie stracić od razu wszystkich. Kwiatom bardzo szkodzi także dym papierosowy, więc staraj się je trzymać w pomieszczeniu, w którym nikt nie pali. Nie narażaj ich również na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.

Znając te kilka sposobów, możemy znacznie wydłużyć trwałość naszych ciętych kwiatów i dłużej cieszyć się ich pięknem! A Wy? Stosujecie jakieś dodatkowe zabiegi dla świeżych kwiatów?

Tagi:
Skomentuj