Inwazja biedronek azjatyckich! Jak przetrwać atak biedronek?

Atak biedronek

W Polsce panuje aktualnie inwazja biedronek azjatyckich, zwanych także arlekinami. Czy są one niebezpieczne dla człowieka? W jaki sposób przetrwać atak biedronek? Odpowiadamy w tym artykule!

Inwazja biedronek azjatyckich – jak rozpoznać biedronkę azjatycką?

Biedronki azjatyckie swoją potoczną nazwę zawdzięczają swoim kolorom od pomarańczowego, przez czerwony, aż do czarnego. Mogą ponadto zmieniać swoje barwy, a liczba kropek może być w przedziale od 0 do 23. Biedronki azjatyckie są bardziej “miejską wersją” naszych rodzimych biedronek. Jesienią szukają w naszych domach i mieszkaniach miejsca, aby przetrwać zimę. Zazwyczaj wchodzą przez framugi drzwi i okien, a także przez drobne dziury w budynku. Właśnie w październiku jest największa inwazja biedronek na nasze mieszkania.

Inwazja biedronek

Atak biedronek – czy są niebezpieczne dla człowieka?

Inwazja biedronek nie zagraża bezpośrednio człowiekowi. Nie są one niebezpieczne dla ludzi, jednak alergicy powinni ich unikać. Biedronki azjatyckie gryzą znacznie częściej niż polskie biedronki, a dodatkowo, jeśli są zaniepokojone, wytwarzają ochronną, żółtą substancję. Substancja plami i trudno ją zmyć, ale może również wywołać uczulenie i bąble na wrażliwej skórze. Objawy nadwrażliwości obejmują: alergiczne zapalenie spojówek, astmę, pokrzywkę i obrzęk naczynioruchowy.

Biedronki azjatyckie dużo bardziej niebezpieczne niż dla ludzi, są dla naszych rodzimych biedronek. Szybko się mnożą i zaczynają zastępować już niektóre gatunki polskich biedronek m.in. siedmiokropkę i dwukropkę. Są dla nich wyjątkowo drapieżne oraz zjadają ich jaja i larwy.

Wiele problemów biedronki azjatyckie sprawiają także sadownikom (zobacz także domowe sposoby na mszyce w ogrodzie).

Inwazja biedronek azjatyckich

Inwazja biedronek – jak zabezpieczyć się przed biedronkami azjatyckimi?

Fachowcy odradzają stosowanie ostrej chemii, która może być zgubna także dla polskich gatunków.

Najlepszym sposobem będzie uszczelnienie drzwi oraz okien, a także pozbycie się ewentualnych dziur w budynku. Nie zaszkodzi także zamontowanie w oknach moskitiery o drobnych oczkach. Domowym sposobem na atak biedronek jest wykorzystanie w domu mentolu i kamfory – te zapachy odstraszają owady (sprawdź też sprawdzone sposoby na komary w domu). Warto także postawić na ledowe lampy owadobójcze.

Tagi:
Skomentuj