Iglaki zimozielone – zielony ogród na zimę

Iglaki zimozielone

Bez wątpienia każdy ogrodnik marzy o tym, aby jego ogród cieszył się pięknym wyglądem również zimą. Oczywiście dba się o to oczyszczając stanowiska z chwastów, ale można zrobić o wiele więcej. Początek jesieni jest znakomitym momentem na sadzenie drzew i krzewów iglastych – osobiście polecamy wybrać te zimozielone, które pięknie ożywiają nawet najbardziej ponury kąt w ogrodzie. W naszym artykule podpowiemy Ci jak zadbać o nie, aby jak najlepiej rosły.

Odmiany iglaków zimozielonych – jakie wybrać

Określenie ‘krzewy i drzewa zimozielone’ odnosi się oczywiście do tego, że gatunki tych roślin nie zrzucają swoich liści lub igieł na zimę, a do tego nie zmieniają swojego koloru. To właśnie one stanowią bardzo ważny element w każdym ogrodzie. Zastanawiasz się jakie gatunki wybrać, aby cieszyć się zimozieloną przestrzenią? Razem ze szkółką roślin Ogrodowa Galeria wybraliśmy dla Ciebie rośliny, które doskonale sprawdzą się w naszym klimacie.

Żywotnik zachodni, Thuja Tuja 'Danica Gold’

To karłowy krzew, który dorasta do 50-70 cm wysokości. Charakteryzuje się niemal złotymi łuskami, które utrzymują się aż do zimy – wtedy zmieniają barwę na bardziej brązową. Nie ma wielkich wymagań i jest całkowicie mrozoodporny.

Cyprysik groszkowy, Chamaecyparis pisifera 'Filifera Aurea’

To wspaniały krzew iglasty, który charakteryzuje się szerokostożkowym pokrojem o złoto żółtych igłach. Dorasta do ok. 1,5 metra wysokości. Ze względu na swój kształt polecamy jest jako soliter, choć równie świetnie prezentuje się z innymi krzewami w ogrodzie.

Choina kanadyjska, Tsuga canadensis 'Yeddeloh’

To piękna odmiana choiny o prawie półkolistej formie. Charakteryzuje się jasnozielonym kolorem igieł, który od razu przyciąga uwagę. Po ok. 10 latach dorasta do ok. 50 cm wysokości i podobnej szerokości.Odmiany iglaków zimozielonych

Gdzie sadzić iglaki

W dobrze zaprojektowanym ogrodzie nic nie dzieje się bez przyczyny. To zdanie odnosi się także do drzew i krzewów iglastych. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ich wzrost jest stanowisko i odpowiednie warunki. Warto wiedzieć, że rośliny te potrzebują przestrzeni – czasem mała sadzonka w dość szybkim tempie zamienia się w całkiem okazałe drzewo.

Iglaki zimozielone – kiedy sadzić je w ogrodzie

Tak jak pisaliśmy już na wstępie najlepszym czasem na sadzenie iglaków jest koniec lata i początek jesieni. Warto trzymać się tego terminu, gdyż drzewa i krzewy muszą mieć czas, aby zakorzenić się w glebie przed zimą – inaczej nie przyjmą się i nie będą dobrze rosły. Jeśli jednak uważasz, że nie zdążysz to nic na siłę, kolejnym dogodnym dla Ciebie terminem będzie kwiecień, a uwierz, że lepiej jest czasem poczekać niż ryzykować. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu gleby. To dzięki niemu krzewy i drzewa bardzo dobrze się ukorzenią. Na korzyść jesieni wypływają dodatkowo deszcze. Zatem sadzenie iglaków może nastąpić we wrześniu, październiku, a nawet listopadzie!

Skomentuj