Hortensja ogrodowa – jak przygotować krzewy ozdobne na zimę?

Hortensje

Przed nami okres zimowy, co oznacza przygotowania ogrodu oraz roślin na nadchodzące mrozy oraz opady śniegu. Jak na niską temperaturę reagują Hortensje i jak je przygotować na zimę?

Hortensje ogrodowe to przepięknie wyglądające krzewy ozdobne o pełnych kwiatach i bujnych liściach. Dodatkowo są to rośliny o niewielkich wymaganiach i są długowieczne. Posadzone w grupie tworzą niesamowity efekt wizualny, ale doskonale prezentują się także jako soliter. Niektóre odmiany doskonale znoszą niskie temperatury, z kolei inne gatunki wymagają odpowiedniego okrycia, szczególnie w bezśnieżne zimy. Jak zimuje hortensja i jak przygotować ją na nadchodzącą zimę?

W jakim miesiącu zabezpieczyć hortensję na zimę?

Zanim przystąpimy do samego okrywania hortensji należy dokładnie usunąć zaschnięte i uszkodzone pędy oraz liście. Nie należy zbyt wcześnie okrywać krzewów, ponieważ mogłoby to doprowadzić do podniesienia temperatury gleby i rozwoju rośliny, co spowodowałoby całkowite uszkodzenie rośliny.

Proces zabezpieczania hortensji najlepiej rozpocząć, gdy gleby już przemarza na około 3-4 cm. Średnio przypada na końcówkę listopada.

Sposoby na skuteczny okrywanie hortensji

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie hortensji ogrodowej przed niską temperaturą jest okrycie krzewu za pomocą agrowłókniny, która jest dostępna w każdym sklepie z artykułami ogrodowymi. Należy owinąć krzew kilkoma warstwami, a następnie zawiązać ją sznurkiem. Warto wybierać włókninę, która przepuszcza powietrze i wodę (biała).

Kolejny często polecany sposób to tzw. kopczykowanie, do którego wykorzystuje się ściółkę – liście, korę drzew, torf. Sam proces jest bardzo łatwy. Wystarczy obsypać ściółką podstawę krzewu.

Hortensja w doniczce

Hortensja ogrodowa w doniczce wymaga nieco większego zaangażowania pod względem pielęgnacji i zabezpieczania przed niską temperaturą. Sam proces warto rozpocząć już w drugiej połowie lata. Zaleca się wdrożenie stopniowego podlewania, a jak uchronić roślinę przed przemarznięciem?

Najskuteczniejszym sposobem będzie przeniesienie rośliny do pomieszczenia gospodarczego, garażu lub innego dostępnego miejsca, gdzie temperatura będzie nieco wyższa niż na zewnątrz, ale nie powinna przekraczać 0°C. Przechowując hortensję w pomieszczeniu nie można doprowadzić do wyschnięcia bryły korzeniowej, ale nie wymaga też zbyt częstego podlewania. Warto też zadbać o regularne wietrzenie, aby roślina miała dopływ świeżego powietrza. Gatunki niezbyt dobrze znoszące niską temperaturę należy wyciągnąć na zewnątrz dopiero w połowie maja, czyli w okresie, gdy mamy pewność, że nie będzie przymrozków.

Nie wszystkie hortensje ogrodowe w doniczce wymagają przechowywania w pomieszczeniu. Niektóre odmiany przetrwają zimę na zewnątrz, gdy pod donicę podłoży się np. styropian o grubości około 10 cm, a wierzch przykryje włókniną bądź ściółką. Tak jak w przypadku pozostałych roślin, tak też pielęgnacja hortensji jest zależna od indywidualnych wymagań konkretnego gatunku.

Tagi:
Blog Comments

Hortensje są piękne, ale owszem – należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę jej przed szkodliwym oddziaływaniem zimna!! 🙂 Pozdrawiamy

Skomentuj