Grudzień w ogrodzie – porady ogrodnicze

Grudzień w ogrodzie - śnieg

Ostatni miesiąc roku zwiastuje zimę. Wbrew temu, co może nam się wydawać, wcale nie jest to leniwy czas w ogrodzie. Przed nadejściem pierwszych mrozów należy dopilnować wykonania wszystkich najważniejszych czynności związanych z pielęgnacją naszych roślin. Nasze porady ogrodnicze pomogą Wam jak najlepiej wykorzystać grudzień w ogrodzie. 

Drzewa owocowe w grudniu

Jeśli chcemy cieszyć się smakiem pysznych owoców także następnego lata, musimy dobrze zabezpieczyć nasze drzewka owocowe (szczególnie wtedy, gdy sadziliśmy drzewa owocowe na jesień). Przede wszystkim zadbajmy o to, by były dobrze ochronione przed nadejściem mrozów. Pnie drzew trzeba otoczyć kopczykiem z ziemi, dzięki czemu korzenie drzewek owocowych będą bezpieczne. Jeśli zrobiliśmy to już w listopadzie, sprawdźmy, czy wiatr i deszcze nie zepsuły naszej pracy. Zapobiec pękaniu kory można przez bielenie drzewek, a skutecznym sposobem na uniknięcie pogryzionych przez gryzonie i zające pni jest wykorzystanie plastikowych koszulek (tak zwanych osłonek sadowniczych). Dodatkowo można pozwiązywać ze sobą gałązki, aby pojedyncze nie uginały się pod ciężarem śniegu. Dzięki tym zabiegom nasze drzewka owocowe bez trudu przetrwają zimę. 

Zrazy do szczepienia – grudzień w ogrodzie

Grudzień jest świetną porą na pobranie zrazów do szczepienia drzewek owocowych. Doskonałym czasem jest przerwa między pierwszym przymrozkiem a poważniejszymi mrozami. Powinniśmy przyciąć pędy czereśni, gruszy, moreli i brzoskwini. Zaś przycinanie drzewek odporniejszych na mróz (jabłka, wiśnie śliwy) można wykonać jeszcze później. Grudzień to także czas na pobieranie zdrewniałych z winorośli i porzeczek. 

Prace w ogrodzie w grudniu

Grudzień w ogrodzie – warzywa

Nasze grządki warzywne zabezpieczmy przed mrozami agrowłókniną lub naturalnymi izolatorami – na przykład gałązkami igliwia. Jeśli w listopadzie nie wykonaliśmy nawożenia gleby, a w grudniu dalej nie ma przymrozków, możemy to jeszcze zrobić. Jako nawóz dobrze sprawdzi się obornik. Najistotniejsze w dbaniu o glebę w naszym ogrodzie jest doprowadzenie do tego, by nie zamarzła. Rozkładanie słomy bądź igliwia będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku bezśnieżnej zimy. 

Porady ogrodnicze – rośliny ozdobne zimą

U krzewów i roślin ozdobnych, podobnie jak u pozostałe roślin, kluczowe jest odpowiednie okrywanie na zimę. Jeśli okaże się, że dotychczasowa ochrona nie jest wystarczająca, koniecznie musimy ją uzupełnić. Korony drzew i krzewów obwiązujemy sznurkiem, aby gałązki nie uginały się pod ciężarem śniegu. Nadal można pobierać zdrewniałe sadzonki z zimozielonych krzewów. W innych naszych artykułach znajdziecie informacje o tym, jak wygląda pielęgnacja na zimę hortensji i jak zabezpieczyć róże przed zimą.

Grudzień w ogrodzie – trawnik

W grudniu co prawda nie musimy wykonywać żadnych prac pielęgnacyjnych, ale należy uważać na kilka rzeczy. Przede wszystkim trzeba przygotować trawnik do zimy. To ważne, aby unikać chodzenia po nim zaraz po opadach śniegu – może to poskutkować pojawieniem się na trawie brunatnych od gnicia plam. Jeśli na trawniku pojawi się skorupa z lodu i śniegu, należy ją prędko rozkruszyć. W przeciwnym razie wiosną trawa będzie podatna zaatakowanie pleśnią śniegową, a pielęgnacja trawnika po zimie okaże się trudniejsza. W przypadku planowania siewu trawy na wiosnę, dobrze przygotować się do tego jeszcze przed nadejściem srogiej zimy. Przekopanie ziemi i pozostawienie jej w formie ostrej skiby (bez grabienia i wyrównywania) sprawi, że gleba zostanie dotleniona, rozmiękczona i będzie lepiej przepuszczalna dla wody. Dodatkowo mrozy spowodują, że pozbędziemy się z niej chwastów. Tak przygotowana gleba pozwoli nam na zasianie wiosną pięknego trawnika. 

Dokarmianie ptaków zimą

O czym jeszcze warto pamiętać?

Grudzień w ogrodzie to także kilka ważnych zasad, o których nie należy zapominać:

Grudzień w ogrodzie wcale nie jest tak pracowity. Po wykonaniu ostatnich ogrodniczych zadań roku kalendarzowego będziemy mogli nieco odpocząć, a myślami przenieść się do lata. A może doskonałym miejscem na odpoczynek okaże się ogród zimowy, dzięki któremu zima wcale nie będzie pozbawiona zieleni? 

Tagi:
Skomentuj