Grabienie liści – czy grabić liście na zimę?

Grabienie liści - sprawdź, czy grabić liście na zimę!

Grabienie liści jesienią jest typową czynnością. O tej porze roku, warto przygotować się na nadchodzącą zimę i rozpocząć prace ogrodowe. Wraz z tym, jak za oknem zaczyna robić się chłodniej, powierzchnię trawników pokrywają opadłe liście. Mimo że tworzą się z nich kolorowe krajobrazy, a miejsca stają się bardziej urokliwe, nie zawsze grabienie liści wywiera pozytywny wpływ na otoczenie. Z kolei dla wielu grabienie liści jest jedynym, słusznym rozwiązaniem. Nasuwa się więc pytanie: czy sprzątnięcie opadłych liści jest koniecznym elementem prac ogrodowych? Dowiedz się, co warto wiedzieć na temat grabienia liści jesienią!

Rozkładające się liście – dlaczego nie należy grabić liści?

Wciąż pojawia się pytanie: czy grabienie liści jest niezbędne? To, czy zajmiemy się liśćmi w ogrodzie, czy nie, wynika z naszego spojrzenia na tę sprawę. W pozostawieniu liści do wiosny można doszukać się kilku pozytywów – szczególnie oczami ekologów. Opadłe liście użyźniają glebę. Oprócz tego opadłe liście sprawiają, że powierzchnia ziemi zachowuje swoją wilgoć i składniki pokarmowe, które z kolei stanowią pożywienie dla licznych zwierząt. Ich warstwa spodnia jest idealnym schronieniem dla organizmów żywych. To również dobra ochrona roślin przed mrozem. Dzięki temu makro i mikroorganizmy, żyjące w glebie, zyskają dodatkową ochronę na zimę. Natomiast jeśli zdecydujemy się na usuwanie liści, pozbawimy niektóre stworzenia bezpiecznego schronienia.

Jak widać, ekosystem zyskuje na opadłych liściach i dlatego można rozważyć skorzystanie z naturalnych darów jesieni i nie grabić liści w ogrodzie. Warto pamiętać, że palenie liści jest zabronione. Wyjątek stanowi brak kompostowni w danej gminie. W przeciwnym razie będziemy narażeni na poważne konsekwencje. Stąd lepiej zapoznać się z obowiązującymi przepisami.

Czy grabić liście na zimę z trawnika? Dowiedz się!

Grabienie liści jesienią – kiedy opadające liście stają się problemem?

Grabienie liści bywa koniecznością i jest rozwiązaniem, które ma wielu zwolenników. Dlaczego warto grabić liście? Oprócz tego, że w ten sposób nasz ogród zyska na wyglądzie, zgrabione liście pomogą właściwie zagospodarować i zadbać o przestrzeń. Poza tym liście pozostawione przez dłuższy czas sprawią, że nawierzchnia stanie się śliska, ponadto będzie sprzyjała rozwojowi szkodników. Grabienie liści pozwoli również na szybsze przeprowadzenie wiosennych porządków w naszym ogrodzie. Jeśli więc zgrabione liście zostaną usunięte z powierzchni murawy, zachowa się ona w dobrym stanie aż do wiosny. Grabienie liści sprawia, że prace ogrodowe będą mogły przebiegać sprawniej, a zaoszczędzony czas można wykorzystać np. na dalsze projektowanie i porządkowanie swojego ogródka.

Dlaczego jeszcze grabienie liści jest istotne?

Przede wszystkim opadłe liście ograniczają dostęp do światła słonecznego. O ile mokre liście wpływają na użyźnienie gleby, tak z drugiej strony zbyt duża wilgotność może przyczynić się do rozprzestrzeniania chorób np. pleśni śniegowej lub chorób grzybiczych. Szczególnie niebezpieczne są liście porażone zarazą. Jeśli chcemy zadbać o nasz ogród, należy zwrócić szczególną uwagę na gałęzie roślin iglastych i bylin. W przypadku niektórych gatunków pozostawienie opadłych liści skutkuje pojawieniem się przebarwień na powierzchni roślin. Należy więc zwracać uwagę na kolor liści, który może świadczyć o występowaniu choroby. Usuń liście od razu, gdy zauważysz niepokojące znaki!

Zastanawiasz się, w jaki sposób okryć rośliny na zimę? Informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule: https://poradnik-ogrodniczy.pl/okrywanie-roslin-na-zime-zabezpieczenie-kwiatow-przed-mrozem/

Do czego wykorzystać zgrabione liście?

Nie wiesz co zrobić z opadłymi liśćmi? Szukasz sposobu na to, jak wykorzystać zebrane liście? Poniżej podpowiadamy, do czego mogą posłużyć liście z opadających drzew!

Grabienie liści - sprawdź, dlaczego nie grabić liści?

Kompost – naturalny nawóz

Niezgrabione liście możemy wykorzystać do tworzenia pryzmy kompostowej. Mokre liście jesienią tworzą grubą warstwę, więc muszą być co jakiś czas przerzucane. W efekcie z zebranych liści powstanie tzw. ziemia liściowa, bogata w składniki wartościowe dla roślin. Latem dobrze jest zwilżyć nawóz i wzbogacić go w cenny azot, za sprawą wody. Jakie liście mają najwięcej minerałów? Przede wszystkim pochodzą one z drzew:

  • klonu,
  • brzozy,
  • topoli,
  • drzew owocowych,
  • lipy.

Sprawdź także, na czym polega kompostowanie w workach.

Kopce – okrycie dla drzew

Jeśli pozostawimy ściółkę z obumarłych, ale zdrowych liści, możemy uformować kopce wokół pni drzew. Najlepiej, jeśli pozostaną one nienaruszone na rabatach porośniętych bylinami okrywowymi i pod krzewami. Co ważne – wiosną z pozostałości roślinnych trzeba będzie się pozbyć i wyrzucić na kompost.

Grabienie liści – za pomocą jakich narzędzi szybko grabić liście jesienią?

Grabienie liści jesienią powinno odbywać się regularnie, od razu, gdy pojawią się w naszym ogrodzie. Zanim przystąpimy do ich sprzątnięcia, warto dowiedzieć się, jakie narzędzia będą przydatne do usuwania liści. Są to m.in.:

  • grabie,
  • kosiarki, które poradzi sobie z rozdrobnionymi gałązkami i liśćmi w ogrodzie,
  • odkurzacze do liści,
  • dmuchawy,
  • łapy (zgarniacze) do liści.

 

Skomentuj