Glebogryzarka – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Glebogryzarka

Masz już dość ręcznego przekopywania ziemi w ogrodzie lub na działce? Od szpadla i wideł na Twoich rękach pojawiły się bolesne odciski? Receptą na tę bolączkę jest glebogryzarka, dzięki której znacznie szybciej, łatwiej, a przede wszystkim skuteczniej spulchnisz i napowietrzysz glebę w swoim ogródku. Dowiedz się, jak działa glebogryzarka i przekonaj się, że to najwyższy czas, by znalazła się wśród Twoich narzędzi ogrodowych.

Jakie prace wykonasz glebogryzarką?

Podstawową funkcją, jaką oferuje glebogryzarka, jest napowietrzanie i spulchnianie gleby. Każdy ogrodnik doskonale wie, że jest to czynność niezbędna w celu zapewnienia warunków sprzyjających wzrastaniu roślin – zarówno upraw, jaki i roślin ozdobnych czy nawet trawy. Glebogryzarka okazuje się niezwykle pomocna również przy wyrównywaniu powierzchni (po uprzednim przekopaniu gleby), a także w czasie pozbywania się chwastów. Niektóre modele tych narzędzi posiadają również funkcje pomocne podczas rozprowadzania torfu lub kompostu.

Jaką glebogryzarkę wybrać?

Podczas wyboru glebogryzarki niezwykle istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wielkość powierzchni ziemi, którą zamierzasz przygotowywać pod uprawy. Niewielkie połacie ziemi można z powodzeniem spulchniać glebogryzarką z napędem ręcznym, jednakże przy większej powierzchni praca tego typu narzędziem może również być nieco męcząca. Dlatego w celu przygotowania większych powierzchni gleby lepiej jest wyposażyć się w glebogryzarkę elektryczną lub spalinową. Posiadają one własny napęd, a szerokość robocza jest szersza niż w przypadku modeli ręcznych. To wszystko sprawia, że praca staje się łatwiejsza i szybsza.

  • Glebogryzarka elektryczna sprawdzi się w ogrodzie o powierzchni mniej więcej sięgającej 500m2. Optymalna szerokość robocza takiego narzędzia wynosi 35 cm lub więcej, a wystarczajaca moc silnika to od 200 do 500 W. Pamiętaj jednak, że ogranicza Cię konieczność podłączenia kabla zasilającego do gniazda elektrycznego.
  • Glebogryzarka spalinowa o większej mocy silnika oraz większej szerokości roboczej to optymalny wybór do ogrodów o powierzchni przekraczającej 500m2 lub do miejsc bez dostępu do energii elektrycznej. Jest to również optymalny wybór do ogrodów z twardą, gliniastą glebą lub uprzednio nieprzekopywanych. Wtedy warto zadbać również o to, by glebogryzarka posiadała trwalsze zęby oraz regulowaną głębokość pracy.

Jak działa glebogryzarka?

Działanie glebogryzarki opiera się o obrotowe zęby, które głęboko wbijają się w glebę, dzięki czemu zostaje ona lepiej napowietrzona, a także spulchniona. Dzięki nakłuciom możliwe jest skuteczniejsze nawadnianie gleby, a także nawożenie torfem lub kompostem.

Tagi:
Blog Comments

Glebogryzarka to dla mnie wybawienie – nie trzeba latać z łopatą, więc chociaż tyle.

Skomentuj