Garaż w domu czy poza nim – które rozwiązanie jest lepsze?

Garaż w domu czy poza nim – które rozwiązanie jest lepsze?

Wybierając gotowy projekt domu jednorodzinnego, zawsze trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów: rodzaj domu, powierzchnię użytkową budynku czy obecność konkretnych pomieszczeń. Warto zastanowić się także nad koniecznością posiadania przydomowego garażu i – jeśli jest on niezbędny – odpowiedzieć na pytanie, czy lepszy będzie garaż w domu czy poza nim?

Garaż w domu – maksymalna funkcjonalność? Zalety i wady tego rozwiązania

W ostatnich kilkunastu latach garaże wbudowane w bryłę domu cieszą się bardzo dużą popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ takie rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami, które widoczne są już… na etapie podejmowania decyzji o budowie domu. Trzeba bowiem pamiętać, że garaż wolnostojący jest w rozumieniu prawa budynkiem, dlatego jego postawienie wymaga zgłoszenia budowy lub uzyskania pozwolenia na budowę (przy garażach większych niż 35 m2). Wiąże się to zatem z dodatkowymi formalnościami, a co ważniejsze, kosztami, wynikającymi między innymi z doprowadzenia mediów do budynku. Takie komplikacje nie występują wtedy, gdy garaż jest wbudowany w bryłę domu – wówczas garaż i dom są objęte tym samym projektem.

Wiele osób wskazuje także, że budowa garażu w bryle domu zwiększa funkcjonalność garażu oraz działki. Łatwiejsze jest wówczas przechodzenie z domu do garażu, który może też pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego. W ten sposób oszczędza się też miejsce na działce, które można wykorzystać na urządzenie ogrodu.

Czy takie rozwiązanie ma wady? Trzeba zwrócić uwagę na to, że garaż w domu może powodować większy hałas w pomieszczeniach sąsiadujących z garażem, a także – przy braku odpowiedniej wentylacji – powodować dostawanie się spalin do domu.

Projekty garaży od Domowe Klimaty – kiedy sprawdzi się garaż wolnostojący?

Kiedy w takim razie sprawdzi się garaż wolnostojący? Przede wszystkim, trzeba mieć świadomość tego, że garaże dobudowane do domu wiążą się z pewnymi ograniczeniami powierzchniowymi. Zazwyczaj mieszczą one jeden, góra dwa samochody. Jeżeli rodzina dysponuje większą liczbą aut lub innych pojazdów, konieczny może być garaż wolnostojący. Przykładowe projekty garaży od Domowe Klimaty możesz obejrzeć na stronie domoweklimaty.pl.

Garaż wolnostojący z pewnością będzie dobrym wyborem wtedy, gdy rodzina ma do dyspozycji większą działkę. Warto też pamiętać o tym, że decydując się na garaż wolnostojący, unika się ryzyka hałasu i spalin w domu. Co więcej, projekty garażów wolnostojących są z reguły bardziej zróżnicowane pod kątem rozmiaru i konstrukcji od garażów w domu.

Garaż w domu czy poza nim? Przeanalizuj swoje potrzeby!

Podejmując decyzję o budowie garażu w domu lub poza nim, musisz przeanalizować wszystkie za i przeciw, odnosząc je jednocześnie do swoich potrzeb i oczekiwań. Pamiętaj, że w tym przypadku każde rozwiązanie wiąże się z pewnymi kompromisami. Gotowe projekty domów oraz garaży możesz kupić między innymi na stronie biura Domowe Klimaty – https://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow-drewnianych/.

Skomentuj