Do czego służy i rodzaje kosiarki rotacyjnej

Rodzaje kosiarek

Żadne gospodarstwo rolne nie obędzie się bez wysokiej jakości kosiarki pozwalającej na szybkie koszenie traw i roślin zielonych, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej jakości cięcia. Od lat niesłabnącą popularnością wśród rolników cieszą się kosiarki rotacyjne. Urządzenia tego typu to gwarancja wysokiej wydajności, bez ryzyka przestojów. Jak działają kosiarki rotacyjne? Z jakimi ich rodzajami możemy mieć do czynienia? Jakie są ich zalety? Jakie są części do kosiarki rotacyjnej i gdzie można je kupić?

 

Kosiarka rotacyjna to urządzenie służące do koszenia bardzo dużych powierzchni, nierzadko o zróżnicowanym terenie. Doskonale sprawdza się ona między innymi do ścinania wysokich traw. Częścią tnącą jest tutaj ostry nóż poruszający się ruchem obrotowym dookoła własnej osi, w płaszczyźnie poziomej, równoległej do gruntu. Jak pracuje taka kosiarka? Wirujące ostrza naciskają na źdźbła z jednej strony, przecinając te znajdujące się ich drodze. Znajdują się one w bębnie, którego średnica jest równoznaczna z szerokością koszenia.

 

Biorąc pod uwagę sposób osadzenia noży oraz rodzaj przeniesienia, kosiarki rotacyjne można podzielić na bębnowe oraz dyskowe. Jeżeli chodzi o pierwsze z nich, noże tnące są tu osadzone na obracających się bębnach i napędzane z wykorzystaniem przekładki stożkowych. Napęd jest natomiast napędzany przy pomocy wałków i dostarczany od góry. Tym, co wyróżnia takie kosiarki jest także prosta konstrukcja oraz konieczność dostarczania dużej mocy. Modele bębnowe dobrze sprawdzają się na nierównym terenie oraz w wymagających warunkach i rzadko się zapychają. Do zalet takich kosiarek można zaliczyć także łatwą wymianę noży. Jeżeli chodzi o ich wady, zalicza się do nich wysoką masę. Drugim rodzajem kosiarek rotacyjnych są dyskowe. Napęd w takich urządzeniach jest przekazywany przez układy zębatek. Mechanizm tego typu urządzeń znajduje się w płaskiej listwie umieszczonej pod dyskami odpowiadającymi za koszenie. Mają one postać płaskich talerzy z nożami tnącymi zamontowanymi na obwodzie. Głównymi zaletami dyskowych kosiarek rotacyjnych są niska masa oraz niewielkie zapotrzebowanie na moc, czego zasługą są mniejsze opory stawiane przez układ napędowy. Rolnicy doceniają je także za możliwość pracy z dużą prędkością oraz dokładne kopiowanie tereny. Kosiarki tego typu najlepiej sprawdzają się na płaskich, równych powierzchniach.

 

Specyficzną odmianą kosiarki rotacyjnej jest kosiarka bijakowa, które cechuje się identycznym sposobem działania. Częścią tnącą w takim urządzeniu są, jak sama nazwa wskazuje, bijaki znajdujące się w wale tnącym. Kosiarka bijakowa jest w stanie nie tylko ścinać rośliny, lecz również je rozdrabniać.

 

Dlaczego warto zdecydować się na zakup kosiarki rotacyjnej? Ich niewątpliwym atutem jest wysoka precyzja pracy. Takie urządzenia doskonale nadają się do koszenia traw oraz roślin zasady. Dbając o zachowanie zasad bezpieczeństwa, skutecznie zminimalizować można ewentualne straty. Warto wspomnieć tutaj także o wysokiej prędkości koszenia, co przekłada się na dużą wydajność pracy.

 

Zainteresowanych kosiarkami rotacyjnymi oraz niezbędnymi do nich częściami zapraszamy do odwiedzenia sklepu rolniczego Agrel, w którym można kupić te ale również inne części do maszyn rolniczych.

Skomentuj