Czerwiec w ogrodzie – co należy wykonać?

Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie, choć kusi nas opalanie, grillowanie i odpoczynek na łonie natury, to także czas pracy przy pielęgnacji roślin. Zanim nadejdzie lato w ogrodzie, powinniśmy zadbać o nasze rośliny. O czym należy pamiętać w tym miesiącu?

Ogród w czerwcu – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Ponieważ temperatura jest już coraz wyższa, należy pamiętać przede wszystkim o podlewaniu naszych roślin. Kiedy powinniśmy to wykonywać? Najlepiej rano i wieczorem – nie podlewamy roślin w czasie, gdy jest najmocniejsze słońce, ponieważ promienie słoneczne mogą poparzyć delikatne liście. Aby susza nie zagroziła roślinom w naszym ogrodzie, gleba powinna być wilgotna przynajmniej na 10 centymetrów. Warto również pamiętać o tym, że lepsze są rzadsze, ale długie podlewania niż częste i krótkie.

Czerwiec to czas, kiedy żywopłoty najszybciej rosną. To dobry czas, by je podciąć. W tym celu najlepiej sprawdzi się sekator elektryczny (przeczytaj nasz artykuł o tym, jakie narzędzia do ogrodu wybrać).

Ogród w czerwcu - podlewanie

Kwiaty w ogrodzie w czerwcu

Czerwiec w ogrodzie to odpowiednia pora, by zrobić porządek na rabatach z kwiatami. Usuwamy stare kwiatostany, wyrastamy dzikie pędy róż (więcej o pielęgnacji róż znajdziesz tu: https://poradnik-ogrodniczy.pl/jak-pielegnowac-roze/). Należy również wykopać i przejrzeć cebule tulipanów.

W czerwcu duże zagrożenie stanowią mszyce. Pamiętajmy o regularnym przeglądzie roślin w naszym ogrodzie. Jeśli okaże się, że któraś z nich jest zaatakowana przez mszyce, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Usuwamy pędy w mszycach, stosujemy środki zapobiegające rozwojowi mszyc – delikatne, na bazie wyciągu z cebuli i czosnku, lub mocne, chemiczne insektycydy.

Gdy chcemy zasadzić w swoim ogrodzie gratki, stokrotki lub inne rośliny dwuletnie, czerwiec będzie na to odpowiednią porą.

Kwiaty w ogrodzie w czerwcu

Czerwiec w ogrodzie – warzywa i owoce

Im bliżej do lata, tym więcej plonów w naszych ogródkach warzywnych i owocowych. W czerwcu rozpoczynają się zbiory truskawek, czereśni, poziomek, a także agrestu, porzeczek i malin. To odpowiednia pora na przerzedzenie winorośli, a także usunięcie słabych odrostów korzeniowych malin.

Jeśli zależy nam na jak najskuteczniejszej uprawie warzyw, musimy zadbać o stan gleby. Powinna być optymalnie wilgotna – ani za sucha, ani za mokra (tworzą się w niej wtedy bryły, które utrudniają wzrost nasion). Zbieramy również to, co już wyrosło – to między innymi kapusta, brokuł, kalafior oraz buraki, cebula, kalarepa, szpinak, fasola i bób. Dzięki dobremu rozplanowaniu płodozmianu, możemy cieszyć się grządkami pełnymi pysznych warzyw. Dowiedz się, co siejemy w czerwcu, aby ułożyć dokładny plan wysiewu.

Czerwiec w ogrodzie - truskawki

Czerwiec w ogrodzie – trawnik

Dla wielu to właśnie trawnik jest największą ozdobą ogrodu. Jak zadbać o niego w czerwcu? Możemy pomóc trawie wzrastać, dokarmiając ją nawozem wieloskładnikowym. Koszenie i jego częstotliwość dostosujmy do temperatury oraz wilgotności. Gdy panuje susza, lepiej zostawić trawnik i go nie kosić – w przeciwnym razie trawa może zostać wypalona przez słońce. Dzięki regularnemu grabieniu trawnika zapobiegniemy pojawianiu się na nim mchu. Skoszoną trawę usuwamy bądź przeznaczamy ją na kompost.

Tagi:
Blog Comments

To zabieram się z żoną do pracy, bo widzimy, że jeszcze mamy sporo zaległości 🙂

Skomentuj