Co uprawiać w szklarni? Uprawa warzyw w szklarni

Co uprawiać w szklarni

Uprawa warzyw w szklarni to jeden ze sposobów na szybkie plony jeszcze przed standardowym okresem zbiorów. Dzięki specyficznym warunkom, jakie panują w szklarni, możemy uprawiać w niej rośliny niemal przez cały rok. Jeśli zależy nam na świeżych warzywach, a nawet na egzotycznych owocach, sprawdźmy, co uprawiać w szklarni i zaplanujmy wysiew.

Szklarnia w ogrodzie – najważniejsze informacje

Jeśli jeszcze nie mamy w swoim ogrodzie szklarni bądź tunelu foliowego, dobrze będzie najpierw dowiedzieć się nieco na temat tego, jak zbudowana jest szklarnia oraz jakie korzyści płyną z uprawiania w niej roślin.

Budowa szklarni w ogrodzie

W zależności od tego, na ile pozwalają nam budżet oraz nasze umiejętności budowlane, możemy zdecydować się na gotową szklarnię bądź zrobić ją samodzielnie. Jednak bez względu na to, na którą opcję postawimy, musimy dobrze dobrać stanowisko szklarni. Powinna być ona ustawiona tak, by wpadało do niej jak najwięcej światła, dlatego najlepszym ustawieniem będzie skierowanie dłuższej strony szklarni na zachód-wschód. Dobrze jest zadbać o zasłonięcie przed wiatrem, który może obniżać temperaturę w środku. Szklany dach jest zwykle nachylony pod kątem 25-35 stopni, bo dzięki temu do szklarni wpada najwięcej promieni słonecznych. Ważnymi elementami szklarni są:

  • szkielet – może być drewniany lub aluminiowy (ten jest trwalszy);
  • okna – zapewniają przewiew i cyrkulację powietrza wewnątrz;
  • izolacja – metalowa bądź betonowa, chroni przed spadkami temperatur;
  • cieniowanie – na przykład za pomocą pokrycia dachu i ścian od południowej strony wapnem z kredą, w ten sposób szklarnia nie nagrzeje się za mocno w czasie największych upałów;
  • system ogrzewania – w przypadku, gdy chcemy uprawiać rośliny także zimą;
  • system nawadniania – ponieważ warzywa w szklarni wymagają z częstego podlewania, możemy skorzystać z automatycznego systemu nawadniającego.

Szklarnia w ogrodzie – korzyści

Uprawa warzyw i innych roślin w szklarni jest naprawdę wygodna. Wiąże się z wieloma korzyściami. Dzięki szklarni będziemy mogli zbierać plony nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią, a nawet, w niektórych przypadkach, zimą. Dostęp do świeżych warzyw pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo nie będziemy już musieli ich kupować. Mikroklimat wewnątrz szklarni pozwala nam między innymi na uprawę gatunków roślin, które źle radzą sobie w naszych warunkach. Przez ochronę przed wiatrem i opadami deszczu, a także stałą, wysoką temperaturę warzywa wcześniej i szybciej dojrzewają. Do tego odizolowane rośliny są mniej narażone na szkodniki w ogrodzie.

Uprawa warzyw w szklarni - co sadzić w szklarni

Co uprawiać w szklarni?

Jest wiele gatunków roślin, które dobrze czują się w warunkach, jakie oferują szklarnie. Wśród nich znajdziemy między innymi:

  • pomidory – rożne rodzaje, na przykład koktajlowe;
  • ogórki;
  • papryki – słodkie i ostre odmiany;
  • bataty;
  • bakłażany;
  • nowalijki – rzodkiewka, sałata, szczypiorek, por, pietruszka, cebula, rukola, szpinak, roszponka;
  • niektóre owoce, na przykład arbuzy i melony;
  • zioła przyprawowe – bazylia, oregano i inne.

Uprawa warzyw w szklarni – jak powinna wyglądać?

Rośliny w szklarni można uprawiać na różne sposoby. Mamy do wyboru standardowy wysiew w gruncie (wówczas nie zapomnijmy o tym, by sprawdzić odczyn pH gleby) oraz uprawę na stołach w specjalnych kuwetach z żyznym podłożem. Stół, choćby niewielki, i tak może okazać się przydatny, na przykład podczas robienia rozsad (przeczytaj nasz wpis o rozsadach: https://poradnik-ogrodniczy.pl/rozsady-warzyw/) czy przesadzania roślin. Nie możemy zapomnieć o podlewaniu – ze względu na wysoką temperaturę panującą w środku powinniśmy robić to często i regularnie. Należy zwracać uwagę również na stopień wilgotności gleby. Gdy ziemia jest za mokra, mogą rozwijać się w niej grzyby wywołujące choroby roślin. Opryskiwanie, nawożenie, a także zadbanie o dokładnie oczyszczoną glebę to podstawa, jeśli zależy nam na zdrowych warzywach i obfitych plonach. Zwróćmy uwagę również na odpowiednie sąsiedztwo na grządce, aby rośliny nie przeszkadzały sobie nawzajem we właściwym wzroście.

Co można sadzić w szklarni

Co uprawiać w szklarni – podsumowanie

Uprawianie warzyw i innych roślin jest co prawda dość wymagające – absorbuje sporo czasu i wymaga od nas regularności. Jednak korzyści płynące z tego są tego warte. Nowalijki zbierane wcześniej niż zwykle, dorodne pomidory, a nawet owoce kojarzące się z egzotyką – na to wszystko pozwala nam uprawa roślin w szklarni!

Tagi:
Skomentuj