Co siejemy w marcu?

co siejemy w marcu

Marzec – śnieg stopniał (choć nie w każdym ogrodzie w ogóle zawitał), ptaki śpiewają, słońce świeci. Nadchodzi wiosna, na którą zawsze z niecierpliwością czekamy! Zanim jednak to nastąpi, musimy wykonać kilka prac, które przygotują nasz ogród na wiosnę. A potem możemy przystąpić do pierwszego w tym roku sadzenia roślin. Co siejemy w marcu? Na co możemy zacząć się przygotowywać?

Co siejemy w marcu

Początek marca

Na początku miesiąca pod tunele foliowe siejemy nasiona rzodkiewki, marchwi, szpinaku, pora, sałaty masłowej oraz kopru. O tej porze roku możemy jeszcze spotkać się z mrozami, szczególnie w nocy temperatury mogą wciąż spadać poniżej zera. Aby zabezpieczyć odpowiednio rośliny, okrywamy je agrowłókniną. Dzięki temu przetrwają do pełnej wiosny.

Druga połowa marca

Wtedy możemy zaczynać już wysiew takich warzyw jak: pomidory, papryka, bakłażan czy miechunka. Pamiętać jednak należy o tym, że są to rośliny ciepłolubne. Początkowo należy wysiewać je w doniczkach i trzymać w domu w okolicy kaloryferów, aby zapewnić im odpowiednie warunki termiczne. Powinno się również kontrolować wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Czy można posadzić warzywa na balkonie? Oczywiście! Sprawdź jakie: https://poradnik-ogrodniczy.pl/warzywa-na-balkonie-uprawiaj-swoje-warzywa-w-bloku/

Koniec marca

Pod koniec miesiąca nocą zaczną przeważać dodatnie temperatury. Z tego względu można już rozpocząć wysiewanie do gruntu warzyw o stosunkowo niskich wymaganiach termicznych. Należą do nich: rzodkiewka, groch, bób, jarmuż, pasternak oraz szpinak warzywny.

Kwiaty – co siejemy w marcu?

Pierwsza połowa marca

Z początkiem marca można rozpocząć wysiew roślin jednorocznych z rozsady, m.in. astrów, szałwii, cynii czy lewkonii. Nasiona wysiewamy do drewnianych lub plastikowych pojemników, wypełnionych mieszaniną torfu i piasku. Podłoże zwilżamy i przenosimy skrzynki w dobrze nasłonecznione miejsce (np. na parapet).

Druga połowa marca

W drugiej połowie miesiąca wysiewamy pod osłony foliowe dimorfotekę, nemezję, aksamitkę, goździk chiński oraz kocanki ogrodowe. Pod koniec miesiąca można już sadzić rośliny takie jak: groszek pachnący, smagliczka, chaber, rezeda oraz ostróżka ogrodowa.

Marzec coraz bliżej, zatem nie pozostaje nam nic innego jak brać się do pracy! Z pewnością każdy z nas chce, aby jego ogród wyglądał wspaniale na wiosnę.

Tagi:
Skomentuj