Co siejemy w maju?

Co sadzić w maju

Wraz z nadejściem maja planujemy  zmiany w naszym ogrodzie. Nieustannie zastanawiamy się jakie rośliny wybrać. Nie jest to łatwe zadanie, trzeba wystrzegać się kilku zasad, przede wszystkim dotyczących tego, co siejemy w maju. Miesiąc ten przeznacz na sadzenie i wysiew roślin ozdobnych, warzyw oraz ziół. Jest to miesiąc, w którym wypadają zimni ogrodnicy w dniach od 12 do 14 maja. Musisz o tym pamiętać, jeżeli nie chcesz, aby Twoje rośliny zmarzły. Po tej dacie możesz spokojnie rozpocząć działania na swojej działce. Pisaliśmy już artykuł o tym jakie prace ogrodowe należy wykonywać wraz z nadejściem maja.

Maj pod znakiem roślin ozdobnych oraz warzyw

Maj jest miesiącem, gdzie po okresach niestabilnej oraz chłodnej pogody pojawia się ocieplenie. Oznacza to, że możemy powili szykować się do wysiewania ulubionych roślin. Pamiętaj, że w maju robimy to już bezpośrednio do gruntu. Zatem co siejemy w maju? Głównie rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury. Wcześniejsze sadzenie doprowadziłoby do przemarznięcia roślin (okres ich wegetacji jest na tyle krótki, że nie wymaga wcześniejszego przygotowania rozsady). Do najpopularniejszych kwiatów sadzonych w maju należą: aksamitka, cynia, maciejka, kilka gatunków szałwii i szarłatów. W świecie warzyw królują dynie oraz ogórki. Zasiać można również późne odmiany buraków ćwikłowych i marchwi. Warto pamiętać również o tzw. zimnej zoście, czyli możliwych przymrozkach w okolicy 15 maja. Po tym czasie przygotowane wcześniej rozsady, np. pomidorów, mogą być bezpiecznie wsadzone do ziemi.

Co siejemy w maju – kwiaty

W maju sadzimy bezpośrednio do gruntu kupioną lub przygotowaną przez nas w lutym oraz marcu rozsadę roślin jednorocznych. Na rabatę w pierwszych dniach maja zasadźmy aksamitkę, gipsówkę, czarnuszkę czy lwią paszcze. W drugiej połowie miesiąca po przejściu tzw. zimnych ogrodników, przychodzi czas na kwitnące latem rośliny jednoroczne, które posiadają większe wymagania termiczne. Stawiamy wówczas na begonie, żeniszka meksykańskiego, a także słoneczniki.

W maju możemy rozpocząć również pracę nad wyglądem naszych balkonów. Do skrzynek sadzimy pelargonie, zaczynamy obsadzanie wraz z początkiem miesiąca. W przypadku odmiany pelargonii angielskiej czekamy do drugiej połowy maja, ponieważ są one bardziej narażone na działania kapryśnej pogody. Na balkony  możemy wybrać również rośliny wieloletnie, pamiętajmy jednak, że niektóre z nich potrzebują zacienionego miejsca, tak jak w przypadku bluszczyka kurdybanka.

Kwiaty jednoroczne – to musisz wiedzieć!

Przed sadzeniem kwiatów jednorocznych musisz koniecznie je zahartować, aby były odporne w późniejszym czasie na wszelkie warunki atmosferyczne. Hartowanie jest bardzo proste. Polega na wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajdują się roślinny, a następnie wystawianiu ich podczas dnia na balkon. Musimy pamiętać, że wieczorami kwiaty powinny znaleźć się w pomieszczeniu. Dzięki temu sadzonki przyzwyczają się do warunków panujących na zewnątrz. Tak przygotowane możemy posadzić w naszym ogrodzie. Bezpośrednio przed zasadzeniem podlewamy mocno rozsadę, tak, aby ziemia nie rozsypywała się w naszych dłoniach. Na stałe miejsce wybieramy tylko zdrowe okazy, które posiadają dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Początek maja, oczywiście przy sprzyjającej pogodzie, to odpowiedni moment na sadzenie bylin kwitnących latem i jesienią. Na rabatach wieloletnich powinny znaleźć się takie rośliny jak: języczka, dzwonek ogrodowy, tawułka oraz szarotka alpejska. Jeżeli spodziewamy się prawdopodobnych przymrozków, siew możemy przesunąć na drugą połowę miesiąca.

Tagi:
Blog Comments

Ja dodatkowo sadzę roślinki ze szkółek leśnych np. https://www.zgarden.pl/ i akurat na lato ładnie zakwitają.

Skomentuj