Połowa lutego to najwyższy czas na rozpoczęcie sadzenia niektórych roślin. Patrząc na księżycowy kalendarz na luty można wyczytać, że korzystne warunki dla wysiewu trwają ponad tydzień! Warto więc wykorzystać ten czas i wysiać te gatunki roślin, które dłużej wegetują w ziemi. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, co siejemy w lutym.
Co siejemy w lutym? Kiełki
W zimowej porze dostępność świeżych warzyw pełnych witamin jest dosyć mocno ograniczona. Dobrze jest wtedy znaleźć odpowiednie źródło zarówno witamin i minerałów. Idealnym rozwiązaniem są kiełki roślin, w których znajdziemy niesamowitą ilość witaminy B, C, D, E, K oraz B3. Kiełki dostępne są niemal we wszystkich sklepach, jednak nie są tak wartościowe jak te wyhodowane w domu. Do tego celu możemy kupić specjalne nasiona na kiełki oraz kiełkownicę, w której będą rosły. Zamiast tego specjalnego urządzenia możemy wyhodować kiełki w słoiku, lnianym woreczku lub na sitku od herbaty. Pamiętać należy o częstym płukaniu nasion, aby zapobiec tworzeniu się pleśni.
Jakie warzywa siejemy w lutym?
Luty to idealny czas na wysiew warzyw z rozsady. Gleba w naszych ogrodach jest jeszcze twarda i zbyt mokra by można cokolwiek zasadzić. Dlatego wybieramy doniczki i skrzynki, które umieścimy w słonecznych pokojach. Na początek dobrze zasadzić nasiona bobu, ponieważ im wcześniej je posadzimy, tym piękniejszy będzie efekt końcowy (bób będzie mniej narażony na mszyce). Zaraz po tym, możemy sadzić szpinak, kapustę, kalafiora i kalarepę. Wszystkie wysiane rośliny początkowo należy przechowywać w słonecznych pokojach o temperaturze około 21°C. Po około dwóch tygodniach możemy przyzwyczajać rośliny do chłodniejszych warunków, a w marcu przesadzić już wszystko do gruntu. Jeżeli nie wiesz, jakie prace należy wykonać w lutym w ogrodzie, warto żebyś zajrzał do naszego artykułu, w którym opisaliśmy podstawowe czynności.
Jakie kwiaty siejemy w lutym?
W lutym, oprócz warzyw możemy sadzić już pierwsze kwiaty. Pamiętajmy, że każda roślina wymaga indywidualnej pielęgnacji, by uzyskać jak najlepsze efekty. Kwiaty, które sadzimy w lutym to:
- Werbena ogrodowa – dosyć prosta w uprawie, jej nasiona wysiewa się już na początku lutego lub nawet pod koniec stycznia. Sadzonki werbeny są stosunkowo tanie, dlatego większość ogrodników rezygnuje z uprawy tych kwiatów od podstaw.
- Koleus – uprawa tej rośliny jest prosta: wystarczy wysiać nasiona do skrzynki, przykryć folią i odstawić w ciepłe i słoneczne miejsce. Gdy zaczyna kiełkować, przenosimy roślinę do większych doniczek.
- Dalia zmienna – również jest w miarę prosta do uprawy, a z efektów możemy cieszyć się już w tym samym roku. Opiekujemy się podobnie jak koleusem.
Trudniejsze w uprawie są:
- Begonia stale kwitnąca – dosyć kłopotliwa przy hodowli, należy bardzo uważnie zraszać kiełki i nie przykrywać nasion ziemią.
- Heliotrop peruwiański – wymaga piaszczystej ziemi, siewki należy dwukrotnie przesadzić. Nasiona dość długo kiełkują.
- Lobelia przylądkowa – trudno uzyskać zdrową i porządną rozsadę – o wiele łatwiej kupić już gotową.
Zioła wysiewane w lutym
By w pełni korzystać z darów natury, warto posadzić w lutym zioła, które wykorzystamy latem w kuchni! Na słonecznych, domowych parapetach możemy ustawić doniczki z nasionami estragonu, rozmarynu, bazylii czy też szałwii lekarskiej.
Blog Comments
Bukowysad
22/02/2023 at 23:57
U mnie w lutym to głównie wysiewy cebuli i pora na rozsadę. Koniec miesiąca ewentualne próby kapustnych.
Jako ciekawostkę podam, że wysiewałem szpinak w grudniu i styczniu a młode siewki przetrwały kilkunastostopniowe mrozy pod przykryciem włókniną. Tak więc jeśli ziemia jest rozmarznięta tak jak w tym roku warto wysiać do gruntu chociażby szpinak, pietruszkę czy marchew. Pozdrawiam