Co sadzić w namiocie foliowym wczesną wiosną? Poznaj nasze wskazówki

Tunele foliowe

Tunel foliowy pozwala nam na sadzenie roślin jeszcze w trakcie przedwiośnia, chroniąc je przed przymrozkami. Dlatego, jeśli jesteśmy zapalonymi ogrodnikami, warto się w taki zaopatrzyć, aby móc cieszyć się dużą ilością plonów z własnej hodowli. Jakie rośliny warto posadzić jako pierwsze?

Tunel foliowy niski czy wysoki – jaki wybrać?

Gdy wybieramy swój pierwszy namiot ogrodniczy, musimy zastanowić się nad tym, co czego będziemy go używać. Niskie tunele sprawdzą się tylko na krótki czas, ponieważ nie pozwalają na plewienie i sprawne podlewanie roślin. Jeśli więc chcemy, by nasze grządki były przykryte przez cały rok, musimy wybrać namiot ogrodowy foliowy, do którego będziemy mogli wejść. Tunele foliowe kosztujące około kilkuset złotych ma w swojej ofercie sklep Dollo.

Ogrodowy tunel foliowy

Z czego powinien być wykonany namiot ogrodowy foliowy

Konstrukcja tunelu foliowego to istotna kwestia. Obecnie na rynku dostępne są dwa różne rodzaje. Pierwszym są metalowe konstrukcje, które są jednak dość ciężkie. Na popularności wciąż zyskują więc małe tunele foliowe ogrodnicze wykonane z tworzyw sztucznych oraz rurek PCV. Są one lekkie i stosunkowo wytrzymałe. Nie rdzewieją i niestraszne są im duże wahania temperatury.

Jaki kolor namiotu ogrodniczego jest najlepszy dla roślin?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe kolory namiotów. Zwykła, biała powłoka jest tańsza, ale to zielona filtruje szkodliwe promienie UV. Na dodatek taki materiał jest też dodatkowo wzmocniony. Będzie to więc znacznie bardziej wytrzymały wybór. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj folii jako takiej. Perforowana zawiera liczne niewielkie dziurki, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, ale nie nadadzą się dla roślin ciepłolubnych. W ich przypadku powinniśmy postawić raczej na jednolitą folię. Pamiętajmy jednak, że wtedy będziemy musieli częściej wietrzyć wnętrze tunelu foliowego.

Co posadzić w namiocie ogrodniczym?

Przede wszystkim: sadź te rośliny, które lubisz! Nie ma sensu marnować czasu na coś, co następnie i tak wyrzucisz. Możesz jednak zaplanować sadzenie tak, aby w ciągu roku zaoszczędzić na warzywach oraz spożywać głównie rośliny z własnej, ekologicznej hodowli. Jeśli chcesz zaoszczędzić na nasionach, warto wybierać warzywa, które odrastają bezpośrednio ze swoich elementów, np. cebulę, selera naciowego, czy sałatę rzymską.

Wybieraj rośliny o podobnych wymaganiach

Namioty ogrodowe do warzyw pozwalają na sadzenie wielu rodzajów roślin, ale warto pamiętać o tym, że niektóre z nich mają różne wymagania co do rodzaju gleby czy czasu podlewania. Dlatego warto dobrać je tak, aby nie przeszkadzały sobie wzajemnie. Małe tunele foliowe ogrodnicze nie pomieszczą zbyt wielu grządek, dlatego dobrze jest wykorzystać każdą posiadaną przestrzeń.

Uprawa kwiatów w tunelu foliowym?

Jeśli nie zależy Ci na warzywach, a po prostu kochasz rośliny i chcesz je uprawiać pod namiotem ogrodowym foliowym, możesz hodować na przykład kwiaty. Dzięki temu, zamiast odwiedzać kwiaciarnie będziesz mieć w domu własne cięte rośliny. Małe tunele foliowe ogrodnicze świetnie się do tego nadadzą, ponieważ osłonią delikatne płatki przed zniszczeniami i sprawią, że gdy zakwitną, będą znacznie piękniejsze, niż te hodowane pod gołym niebem.

Zrelaksuj się w ogrodzie

Praca przy własnych grządkach to zdrowy i przynoszący dużą satysfakcję sposób na spędzenie czasu w ogrodzie. Dlatego też zakup namiotu ogrodowego foliowego to doskonały pomysł dla osób, które lubią opiekować się swoimi grządkami i dbają o zdrowe żywienie całej swojej rodziny. Warto wiedzieć, co się je, a tunel foliowy pozwala na sadzenie warzyw od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Tagi:
Skomentuj