Cebulki kwiatowe – dlaczego, kiedy i jak wykopywać je na zimę?

Cebule kwiatowe

W ogrodach spotyka się najróżniejsze odmiany roślin ozdobnych. Wiele z nich to tak zwane byliny, które zimują w gruncie czy mrozoodporne krzewy. Jednak spotkać się można także z kwiatami, które pochodzą z cebulek. Dlaczego warto wprowadzić te rośliny do ogrodu?

W ogrodach spotyka się najróżniejsze odmiany roślin ozdobnych. Wiele z nich to tak zwane byliny, które zimują w gruncie czy mrozoodporne krzewy. Jednak spotkać się można także z kwiatami, które pochodzą z cebulek. Dlaczego warto wprowadzić te rośliny do ogrodu?

Cebulki kwiatowe a nasiona w ogrodzie

Dlaczego warto ożywić ogrody za pomocą kwiatów cebulkowych? Ogromną zaletą takich kwiatów jest fakt, iż większość gatunków pojawia się jako pierwsze wiosenne rośliny. Niekiedy ogród pokrywa jeszcze grupa warstwa śniegu, a spod niego wychodzą na światło dziennie krokusy.

Dodatkowo sadzenie cebulek jest łatwiejsze niż sianie nasion, które mogą zostać zabrane przez wiatr czy wodę. W postaci cebulek sadzi się także tulipany, żonkile czy szafirki. Jednak należy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą właściwie pielęgnować te kwiaty.

Szeroki asortyment cebulek kwiatowych w sklepie https://cebule-kwiatowe.pl/ pozwala wybrać cebulki na podstawie przeznaczenia, stanowiska, koloru oraz terminów kwitnienia.

Główne zasady sadzenia cebulek

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni termin do sadzenia. Kwiaty takie jak tulipany, żonkile, hiacynty czy szafirki sadzi się głównie jesienią. Można nawet zacząć sadzenie już pod koniec sierpnia.

Ziemia przed tym powinna być spulchniona. Cebulki należy umieszczać ostrym końcem do góry. Po posadzeniu wskazane jest delikatne przykrycie cebulek ziemią. W przypadku przesuszonej ziemi warto jest podlać rośliny zaraz po posadzeniu.

Na jaką głębokość sadzić? Otóż powszechnie stosuje się zasadę, że cebulki umieszcza się na głębokości równej trzech ich wysokości.

Pomocne koszyczki do cebulek

Wielu ogrodników podczas sadzenia kwiatów cebulkowych wykorzystuje tak zwane koszyczki do cebulek. Co to takiego? Otóż są to najczęściej okrągłe, zielone koszyczki, które wykonane są z tworzywa sztucznego, odpornego na działanie czynników zewnętrznych. Koszyczki te przede wszystkim chronią cebulki kwiatów przed gryzoniami.

Zarówno sadzenie jak i wykopywanie cebulek jest dzięki nim łatwiejsze. Przed sadzeniem należy wykopać odpowiedni dołek, w którym zmieści się koszyczek. Następnie na spód koszyczka należy wysypać trochę podłoża, potem umieścić cebulki i całość zasypać ziemią.

Czy wykopywać cebulki na zimę?

Wskazane jest wykopywanie cebulek kwiatów na zimę. Dlaczego? Otóż takie działanie przedłuża ogólną żywotność cebulek, co wpływa na ich późniejsze kwitnienie. Cebulki mają wtedy większą trwałość i nie są narażone na działanie niskich temperatur.

Oczywiście istnieje wiele gatunków kwiatów cebulkowych, które doskonale zimują w gruncie i co więcej, na wiosnę powiększają swoją liczbę. Jednak niektóre gatunki warto zabrać do domu i kontrolować ich stan. Dzięki wykopywaniu można mieć pewność, że w kolejnym roku pojawią się znowu wspaniałe kwiaty.

Kiedy wykopywać cebulki na zimę?

Ważny jest także termin wykopania cebulek. Niezwykle istotna jest w tym przypadku pogoda. Zabieg ten najlepiej jest wykonywać w słoneczne, bezdeszczowe dni. Wtedy cebulki nie są nadmiernie wilgotne, co uchroni je przed gniciem.

Letnie kwiaty cebulowe, a są to na przykład mieczyki lub lilie, najlepiej wykopywać wtedy, gdy przemarznięciu ulegają części nadziemne. Nie jest konieczne wykopywanie tulipanów czy innych kwiatów wiosennych, jednak dla pewności warto jest zabrać je na zimę.

Jak wykopywać cebulki?

Przede wszystkim pomocne podczas wykopywania cebulek może okazać się wcześniejsze oznaczenie miejsca. Pomóc w tym mogą specjalne, metalowe tabliczki lub zwykły kijek. Tym sposobem nie trzeba będzie rozkopywać ogródka w celu odnalezienia kwiatów.

Niezbędne do tego mogą okazać się grabki ogrodowe czy mała haczka. Na większych terenach sprawdzi się także szpadel. Warto jest przygotować sobie także jakieś pudełko lub wiaderko na cebulki.

W jaki sposób należy przechowywać cebulki?

Cebulki kwiatów należy dokładnie wyczyścić po wykopaniu. Zaleca się przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. Odpowiednie będą o tego ażurowe skrzynki czy kartonowe pojemniki. Niektórzy decydują się także na umieszczanie ich w papierowych torebkach, jednak wcześniej lepiej jest zrobić w nich małe otwory, aby cebulki miały dostęp do powietrza. Temperatura w pomieszczenia, w którym przechowywane są cebulki powinna wynosić około 5-10 stopni Celsjusza.

Cebulki kwiatowe to wbrew pozorom proste w uprawie rośliny. Mimo iż nie kwitną długo, to jednak przez kilka chwil dodają uroku ogrodom. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach pielęgnacji, aby mogły się one odwdzięczyć pięknymi kwiatami.

Tagi:
Skomentuj