BrÄ…zowienie tui – jakie sÄ… choroby tui?

Tuja - żywopłot z tui w ogrodzie

Tuja, czyli inaczej żywotnik, to jedno z najpopularniejszych drzew iglastych wykorzystywanych do stworzenia żywopÅ‚otu. Jest wieloletnia i odporna na mrozy, jednak nawet tak silnym roÅ›linom zdarza siÄ™ zachorować. Zatem jakie sÄ… choroby tui i jak poradzić sobie z ich nieprzyjemnym objawem, jakim jest brÄ…zowienie tui? Odpowiadamy w tym artykule. 

Co powoduje choroby tui i jej brÄ…zowienie?

Choć tuja jest bardzo silnym drzewem iglastym, też zdarza się jej zachorować. Głównymi powodami pojawienia się chorób są:

  • grzyby;
  • brak wody;
  • przymarzanie;
  • mocz zwierzÄ…t (psów czy kotów);
  • szkodniki (szczególnie przÄ™dziorki).

Co należy zrobić, by uchronić nasze drzewka przed tymi zagrożeniami? Musimy dziaÅ‚ać wielopÅ‚aszczyznowo. 

Mocz zwierzÄ…t powoduje choroby tui

Grzyb przyczynÄ… choroby tui

Najlepszym sposobem na walkÄ™ z grzybami jest potraktowanie ich Å›rodkami chemicznymi (można na przykÅ‚ad przeprowadzić jesienne opryskiwanie roÅ›lin). Aby zapobiec wystÄ…pieniu grzybów, zadbajmy o glebÄ™ i jej odczyn pH. Tuje, tak jak inne drzewa i krzewy iglasty, preferujÄ… podÅ‚oże o kwasowym odczynie, najlepiej miÄ™dzy 4,5 a 5,5 pH. PamiÄ™tajmy wiÄ™c o tym, by zachować wÅ‚aÅ›nie taki współczynnik kwasowoÅ›ci gleby. JeÅ›li zależy nam na tym, by w glebie nie rozwijaÅ‚y siÄ™ grzyby, nie podlewajmy tui chlorowanÄ… wodÄ…. WpÅ‚ywa to niekorzystnie wÅ‚aÅ›nie na odczyn gleby, a co za tym idzie – tworzy dobre warunki do rozwoju niechcianych grzybów. Chorowanie i brÄ…zowienie tui gwarantowane. 

Fytoftoroza – groźna choroba tui 

FytoftorozÄ™ powoduje grzybopodobny patogen. Powoduje gnicie korzeni, a co za tym idzie – chorowanie caÅ‚ej roÅ›liny. ZamierajÄ… i usychajÄ… caÅ‚e gałęzie. Patogen lubi ciepÅ‚o i wilgoć. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie siÄ™ przed jego wystÄ™powaniem jest spulchnienie ziemi i wsypanie do gleby żwiru bÄ…dź kory, która dziaÅ‚a przeciwgrzybowo. 

Warto pamiÄ™tać o tym, że fytoftoroza bÅ‚yskawicznie rozprzestrzenia siÄ™ po ogrodzie. JeÅ›li zauważymy objawy jej wystÄ™powania na swoich tujach – prÄ™dko nie wykopmy. W przeciwnym razie pozostaÅ‚e roÅ›liny też zostanÄ… zaatakowane. Profilaktycznie pozostawmy puste miejsce po chorujÄ…cych roÅ›linach. 

Przygotowanie rtui na zimÄ™

Jak brak wody wpływa na brązowienie tui

Niektórzy uważajÄ…, że drzew i krzewów iglastych nie trzeba w ogóle podlewać. Nic bardziej mylnego! RoÅ›liny te wymagajÄ… podlewania nie tylko na wiosnÄ™ i latem. PrawidÅ‚owe przygotowanie tui na nadejÅ›cie zimy to ich obfite podlanie jesieniÄ…. Październik i listopad to czas na takie prace w ogrodzie. ZimÄ…, gdy ziemia jest zmarzniÄ™ta, roÅ›liny nie majÄ… jak pobierać wody z gleby. Dlatego tak istotne jest, aby dostarczyć jej stosownÄ… ilość przed nadejÅ›ciem mrozów. Podlewajmy tuje także zimÄ…, ale tylko wtedy, gdy jest odwilż i gleba odmarza. 

Jak podlewamy tuje? StrumieÅ„ wody kierujemy na korzenie, czyli na dół drzewa i pod korÄ™. Nie zraszamy wodÄ… caÅ‚ej tui! 

Poprawne podlewanie roślin ratuje je przed chorobami

Przędziorek na tujach

Ten szkodnik z rodziny pajÄ™czaków wysysa z roÅ›liny soki i powoduje przez to jej usychanie. PrzÄ™dziorek to główny sprawca brÄ…zowienia tui. Jak siÄ™ go pozbyć? Najlepszym wyjÅ›ciem bÄ™dzie zastosowanie chemicznych Å›rodków owadobójczych, które uderzajÄ… w przÄ™dziorka w każdym jego stadium rozwoju. Niszczy jaja, larwy, a także już dorosÅ‚e osobniki. 

Możemy też siÄ™gnąć po specyfiki na bazie cukru lub oleju. ZamykajÄ… one dostÄ™p do powietrza i utrudniajÄ… szkodnikowi poruszanie siÄ™. Lepka substancja sprawi, że pozbÄ™dziemy siÄ™ przÄ™dziorka z naszych tui, ratujÄ…c je przy tym przed chorobami. PamiÄ™tajmy też o tym, że tuje zaatakować mogÄ… inne szkodniki, na przykÅ‚ad mszyce.

JeÅ›li chcemy siÄ™ cieszyć wspaniaÅ‚ym żywopÅ‚otem z żywotnika, jak najbardziej o niego zadbajmy. Choroby tui można zwalczać, ale lepiej im zapobiegać. Wtedy nic nie bÄ™dzie już dla iglaków zagrożeniem – nawet brÄ…zowienie. 

Tagi:

Ola

Każdą wolną chwilę - bez względu na pogodę, która panuje za oknem - spędzam na świeżym powietrzu. Prace w ogrodzie to moja największa pasja. Wyciągam pomocną dłoń w kierunku poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące ogrodnictwa. Możesz na mnie liczyć!

Skomentuj