Bielenie drzew – kiedy bielić drzewka?

Jak wygląda bielenie drzew? Sprawdź!

Bielenie drzew jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnym, chroniącym przed szkodami, które mogą wywołać niskie temperatury. To najprostszy sposób na utrzymanie drzew owocowych w dobrym stanie. Dzięki temu wierzchnia warstwa drewna pozostanie nienaruszona, a przy tym zapobieganie uszkodzeniom kory będzie tym bardziej możliwe. Na czym polega proces bielenia drzew? Dlaczego warto zadbać o pnie drzew owocowych i co jest do tego potrzebne? Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat bielenia drzew oraz jak prawidłowo zadbać o zabezpieczenie drzew podczas zimy!

Bielenie drzew – co jest zadaniem bielenia drzew owocowych?

Zabieg bielenia drzew polega na pokryciu dolnej powierzchni pnia powłoką z mleka wapiennego. Służy ona do zabezpieczenia drzew, a konkretniej kory drzewnej. Bielenie pni owocowych ma więc na celu zapobieganie uszkodzeniom mrozowym. Ochrona przed nimi polega na częściowym odbijaniu promieni słońca od pnia, przez co nie jest on narażony na duże wahania temperatur. Po czym można rozpoznać, że drzewka owocowe doznały uszkodzeń zewnętrznych lub wewnętrznych tkanek? Do podstawowych objawów można zaliczyć m.in.: rany zgorzelinowe, czy pionowe pęknięcia pni drzew.

Zastanawiasz się, jak ochronić rośliny przed zimą? Sprawdź nasz artykuł: https://poradnik-ogrodniczy.pl/okrywanie-roslin-na-zime-zabezpieczenie-kwiatow-przed-mrozem/

Jakie pnie drzew owocowych powinny być bielone?

Najlepiej poddać zabiegowi bielenia te drzewa, które cechują się długimi i wąskimi pniami. Na uszkodzenia kory podatne są również delikatne krzewy owocowe. Bielenie drzew wapnem warto zastosować na śliwach, jabłoniach i czereśniach. Spośród popularnej roślinności, to właśnie te drzewka owocowe są najbardziej podatne na wystąpienie uszkodzeń zgorzelinowych.

Dowiedz się, kiedy malować drzewka wapnem

Bielenie drzewek owocowych – o jakiej porze bielić drzewa owocowe?

Mimo że za bielenie pni można zabrać się jeszcze w grudniu, najlepszy termin bielenia drzew przypada w styczniu lub lutym. Dlaczego? Zazwyczaj w pierwszych miesiącach nowego roku niskie temperatury lubią zaskakiwać, a tym samym to właśnie wtedy drzewka owocowe są najbardziej narażone na negatywny wpływ zimowych warunków. Już jednorazowe bielenie drzew wystarcza do wczesnej wiosny i nie dopuści do przemarznięcia konarów. Jeśli jednak wykonamy bielenie drzew owocowych jeszcze pod koniec jesieni, podczas której wystąpią silne deszcze, warto zabieg bielenia powtórzyć w przypadku spłukania części wapna.

Zastanów się również, jak zadbać o trawnik po zimie.

Czym bielić drzewka?

Preparaty, którymi można bielić drzewa, kupuje się stacjonarnie lub wykonuje samodzielnie. Najpowszechniejszą metodą jest użycie mleka wapiennego. Najtańszym rodzajem wapna, które nadaje się do przygotowania mleka, jest tlenek wapnia (wapno palone). Wapno należy rozpuścić z wodą (ok. 1kg/5l). Opcjonalnie można jeszcze dodać odrobinę gliny lub krowieńca i wymieszać z roztworem wapna palonego. Dzięki ich zastosowaniu substancje lepiej utrzymają się na korze. Gdy dokładnie je wymieszamy, gotowa mieszanka będzie gotowa do użycia.

Bielenie drzew owocowych można także wykonać przy pomocy farby emulsyjnej. Wolno się spłukuje, a przy tym jest trwała, jednak sama w sobie nie jest najskuteczniejszą metodą. Lepiej, gdy dodamy ją do wapna, dzięki czemu preparat będzie jeszcze bardziej wytrzymały.

Jak bielić drzewa? – sposób na prawidłowe bielenie drzew

Zanim uskutecznimy bielenie drzew owocowych, warto zapoznać się z właściwą techniką tego zabiegu. Gdy wiemy już jak przygotować substancję, która ma zapobiegać uszkodzeniom kory, należy nanieść ją przy pomocy pędzla z miękkim włosiem na pnie drzew. Ten sposób pozwoli rozprowadzić roztwór wapienny precyzyjnie, ale żeby przyspieszyć bielenie pni, można także posłużyć się opryskiwaczem. To dobry patent na oszczędność czasu, ale ze względu na zużycie produktu zalicza się do mniej ekonomicznych metod zabezpieczania drzew.

Promienie słoneczne najbardziej nagrzewają powierzchnię drzew od południa. Z tego względu już samo bielenie drzew od strony południowej zagwarantuje skuteczną ochronę pni drzew. Jednak aby efekty naszej pracy prezentowały się estetycznie, dobrze byłoby pomalować cały pień. Warto zaznaczyć, że dokładnie rozprowadzony preparat stanowi nie tylko właściwą formę zabezpieczenia, ale również ciekawy element dekoracyjny.

Bielenie drzew owocowych wymaga również zadbania o własne bezpieczeństwo. Podczas pracy należy w szczególności zabezpieczyć swoje oczy, aby ich nie podrażnić. Zanim rozpoczniesz pierwsze bielenie drzew, warto zaopatrzyć się w porządne okulary ochronne. W przypadku dostania się do oczu preparatu należy niezwłocznie przemyć je letnią wodą.

Kiedy bielić drzewka? Dowiedz się!

Jak jeszcze można chronić drzewa owocowe?

Bielenie wykonuje się również dzięki alternatywnym sposobom na zabezpieczenie drzew. Mimo że mleko wapienne uważa się za najskuteczniejszą metodę ochrony drzew owocowych, można okryć je słomą lub białą agrowłókniną. Tego rodzaju osłonki z tworzywa sztucznego zapobiegają m.in. przed obgryzaniem kory, a przy tym dobrze chronią drzewa owocowe przed uszkodzeniami.

Dowiedz się również, na czym polega sadzenie drzew owocowych.

Bielenie pni drzew – dlaczego warto bielić drzewka?

Dobrze przeprowadzony zabieg bielenia sprawia, że zarówno drzewa, jak i krzewy, są bardziej chronione przed zmiennymi temperaturami. Co za tym idzie – będziemy mogli zwiększyć szansę na uzyskanie zdrowych owoców. Jeśli zaczniemy bielić drzewa w odpowiednim momencie, uchronimy je także przed przedwczesnym okresem wegetacji. Dzięki temu zaczną one kwitnąć na czas. W ten sposób dobra kondycja roślin zostanie utrzymana do wiosny.

Skomentuj