Rośliny balkonowe, które przetrwają zimę – zaaranżuj balkon zimą

Balkon zima - jakie kwiaty na balkon zimą

Okres zimowy kojarzy się często z pustymi donicami i balkonami pozbawionymi zieleni. Na szczęście tak wcale nie musi być! Wiele gatunków roślin przy odrobinie pomocy i wysiłku przetrwa najchłodniejsze miesiące roku. Niewymagające, a piękne aranżacje balkonowe ożywiają mieszkanie dodając mu wyjątkowego uroku. W artykule podpowiadamy jak zadbać o zieleń podczas mroźnych i wietrznych dni, aby balkon zimą cieszył oko.

Balkon zimą – wybór odpowiednich roślin

Jakie kwiaty na balkon będą najlepsze? O roślinność na balkonie zazwyczaj dbamy w sezonie wiosenno-letnim. Aby w pozostałych miesiącach również cieszyć się piękną zielenią dobrze przygotować się i zaopatrzyć w rośliny, którym najchłodniejsze dni nie będą straszne.

Rośliny balkonowe, które przetrwają zimą – gatunki zimozielone

Są to gatunki drzew i krzewów, które na zimę nie zrzucają liści. Gwarantują piękno przez cztery pory roku, jednak w związku z tym są mniej odporne na nasze warunki klimatyczne. Tego rodzaju gatunki potrzebują dodatkowej ochrony – zapewnienia im ciepłych stanowisk lub zrobienia okrycia na doniczki (szczególnie, gdy nadchodzi mróz). Zimozielone są różnego rodzaju bukszpany, bluszcze, berberysy brodawkowate, laurowiśnie czy golterie. Pięknie będzie prezentować się też ostrokrzew – jest już typową dekoracją zimową, a dzięki swoim owocom doda balkonowi brakującego zimą koloru. Rośliny te najlepiej postawić w na przykład w rogu – w ten sposób uchronimy je przed wiatrem i opadami.

Sprawdź jak ochronić rośliny przed mrozem: https://poradnik-ogrodniczy.pl/ochrona-roslin-przed-mrozem/

Rośliny iglaste na balkon zimą

Iglaki na balkonie efektownie się prezentują w pojemnikach i donicach, w których cieszyć oczy będą przez cały rok. Mogą przybierać różnorodne formy: pienną, kulistą, rozłożystą, a różne odcienie zieleni dobrze się razem komponują. Warto pamiętać, że niektóre z tych odmian bardzo szybko rosną – nie sprawdzą się przez ograniczoną ilość miejsca. Na balkonie odpowiednie będą karłowe, wolno rosnące formy iglaków, takie jak np. świerk biały, świerk pospolity, sosna górska, jałowiec łuskowaty czy jałowiec płożący.

Gatunki, które będą cieszyć różnorodnymi kolorami

Kiedy kwiaty sezonowe przekwitają, wcale nie musi być tak, że na Twoim balkonie lub tarasie dominuje szarość. Jeżeli chcesz, aby w okresie zimowym nadal widoczny był kolor pomyśl o ogniku szkarłatnym, który posiada wielobarwne owoce. Dodatkowo, wiele roślin pnących takich jak powojnik oraz winobluszcz będą doskonałą ozdobą przez cztery pory roku. Ciekawym pomysłem będą również wrzośce – pomimo tego, że nie przetrwają zimy to przez cały jej czas nie stracą koloru, gdyż zasuszone wyglądają prawie tak samo jak podczas kwitnienia. Innym rozwiązaniem będą ozdobne trawy, które posadzone w skrzynkach pięknie się przebarwiają wraz z porą roku, a dodatkowo pojawiający się na nich szron nadaje im wyjątkowego klimatu.

Kwiaty na balkon zimą - aranżacja (balkon zima)

Kwiaty na balkon zimą – jak je zabezpieczyć?

Rośliny, o których mówiliśmy są w stanie przetrwać pierwsze przymrozki – pomimo tego należy o nie odpowiednio zadbać tak, aby chłodne dni im nie zaszkodziły. Najbardziej narażony na mróz jest system korzeniowy, który ochronić można przez wyłożenie wewnętrznej strony doniczki styropianem czy folią bąbelkową, a pozostałą przestrzeń wystarczy wypełnić liśćmi lub grubym papierem. Dodatkowego zabezpieczenia wymagają też rośliny z pędami. Owinięcie ich agrowłókniną zimową jest tu najlepszym rozwiązaniem – łatwo ją przymocować, a mimo tego rośliny dobrze się prezentują. Wyjątkowo istotne jest również, aby zapewnić roślinom odpowiednio wilgotne podłoże, aby nawet szczególnie wrażliwe na zimową suszę gatunki przetrwały najzimniejsze miesiące. Poprawne przygotowanie ogrodu do zimy pozwoli roślinom przetrwać ten trudny czas.

Balkon, zima i odpowiednio dobrane donice

Oprócz doboru roślin warto też poświęcić czas na znalezienie odpowiedniej do zimowania donicy. Najlepiej sprawdzą się wersje mrozoodporne różnorodnych materiałów: ceramiki, rattanu, plastiku czy kamienia. Drewniane skrzynie i pojemniki dobrze jest zaimpregnować – duży wybór tego rodzaju środków dostępny jest w marketach budowlanych i sklepach internetowych. Warto sprawdzić, czy wybrane przez nas donice mają certyfikat odporności na wahania temperatury i zmiany warunków atmosferycznych (donice mrozoodporne, które spełniają te warunki możesz przejrzeć w sklepie Donium.pl) – w innym wypadku mogą one łatwo popękać.

Zaaranżuj balkon zimą

Również w mroźne miesiące warto postarać się o utrzymanie klimatycznego i ozdobionego według swoich upodobań balkonu. Dbając o dodatkową aranżację (poza roślinami) można stworzyć niepowtarzalny, zimowy efekt. Dobrym pomysłem będzie na przykład zamontowanie karmnika, który sam w sobie jest dekoracją, a dodatkowo przyciągnie różne gatunki ptaków. Doskonale sprawdzą się też wiklinowe kosze, zasuszone gałązki i dostosowane do użytku zewnętrznego lampki. Balkon można zamienić w dodatkową spiżarnię – jeżeli jest zadaszony z powodzeniem możesz przechowywać na nim zapasy warzyw, owoców i zapraw, które umieszczone w ozdobnych skrzyniach będą go dekorowały. W ten sposób połączysz praktyczny sposób przechowywania i pięknie zaaranżowaną przestrzeń.

balkon zimą - kwiaty na balkon zimą

Rośliny balkonowe które przetrwają zimę – podsumowanie

Planując aranżację balkonu dobrze jest zastanowić się z odpowiednim wyprzedzeniem ile czasu i środków chcemy na niego poświęcić. Odpowiednio dobierając gatunki roślin i zabezpieczając je przed mrozem mamy szansę cieszyć się ich pięknem przez cały rok. Warto pamiętać, że każda z nich ma inne potrzeby i upodobania. Zalecamy dowiedzieć się jakie warunki zapewnić, aby uchronić zieleń przed wyschnięciem i przemarznięciem.

Tagi:
Blog Comments

Dziękuję za ciekawy artykuł. Szczególnie zainteresował mnie fragment poświęcony roślinom, które nie utracą koloru zimą. Rzeczywiście ozdobne trawy, zimą na balkonie mogą dodać dodatkowego uroku.

Skomentuj