Agrofotowoltaika, czyli panele fotowoltaiczne na polu uprawnym

Agrofotowoltaika

Pojęcie agrofotoltaiki (APV) zostało stworzone przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE, jako jednoczesne wykorzystywanie ziemi rolnej pod uprawy oraz instalacje fotowoltaiczne. Pilotażowy projekt tego typu powstał w 2017 roku nad Jeziorem Bodeńskim, gdzie na 3-hektarowym obszarze zainstalowano moduły fotowoltaiczne. Po dwóch latach od jego istnienia niemiecki instytut przedstawił korzyści z wykorzystania takiego rozwiązania na ziemiach uprawnych.

Korzyści stosowania agrofotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne produkowały jednocześnie prąd elektryczny wykorzystywany na potrzeby ładowania pojazdów i urządzeń elektrycznych oraz zasilania procesu przetwarzania zabiorów, a zarazem zacieniały pola uprawne, chroniąc je przed zbyt ostrym działaniem
słońca. W drugim roku działania agrofotowoltaiki, kiedy trwało wyjątkowo gorące lato, odnotowano zdecydowanie wyższą efektywność produkcji rolnej oraz wyższą wilgotność gleby. W obliczu zmian klimatycznych i zapowiadanych przez meteorologów kolejnych okresów suszy agrofotowoltaika może stać się powszechnie stosowanym rozwiązaniem zapobiegającym problemom z uprawami. Obecnie trwają intensywne prace nad rozwojem agrofotowoltaiki, która ma być wykorzystywana w krajach, gdzie susze oraz upały już teraz stanowią poważną barierę dla rozwoju rolnictwa. Podobne badania dotyczące efektywności takiego rozwiązania zostały przeprowadzone m.in. w Indiach borykających się z takimi problemami.

Gdzie można stosować agrofotowoltaikę?

Mianem agrofotowoltaiki określa się zarówno wykorzystanie pola uprawnego pod konstrukcje (produkowane m.in. przez firmę El-Sun – https://el-sun.pl/), na których można umieścić panele fotowoltaiczne, jak i ich użycie na dachach szklarniowych. W każdym z tych przypadków efektywność fotowoltaiki będzie tym wyższa, im bardziej gorące jest lato, kiedy produkcja prądu jest optymalna. Dzięki wyprodukowanemu w instalacji fotowoltaicznej prądowi można nie tylko oświetlać całe gospodarstwo rolne, ale również zasilać maszyny rolnicze, traktory, kombajny czy też systemy nawadniające, nawożące, wentylujące powietrze czy wspierające przy przechowywaniu zabiorów i ich przetwarzaniu. Dodatkowym atutem wykorzystania agrofotowoltaiki w gospodarstwach na terenie Polski są obecnie ulgi podatkowe, programy dofinansowujące tego typu inwestycje czy kredyty bankowe udzielane na wyjątkowo korzystnych warunkach. Koszty poniesione w związku z zakupem instalacji fotowoltaicznej i jej montażem można odliczyć od corocznego podatku rolnego przez okres nawet 15 lat.

Tagi:
Skomentuj