Pojęcie agrofotoltaiki (APV) zostało stworzone przez niemiecki instytut Fraunhofer ISE, jako jednoczesne wykorzystywanie ziemi rolnej pod uprawy oraz instalacje fotowoltaiczne. Pilotażowy projekt tego typu powstał w 2017 roku nad Jeziorem Bodeńskim, gdzie na 3-hektarowym obszarze zainstalowano moduły fotowoltaiczne. Po dwóch latach od jego istnienia niemiecki instytut przedstawił korzyści z wykorzystania takiego rozwiązania na ziemiach uprawnych.
Korzyści stosowania agrofotowoltaiki
Panele fotowoltaiczne produkowały jednocześnie prąd elektryczny wykorzystywany na potrzeby ładowania pojazdów i urządzeń elektrycznych oraz zasilania procesu przetwarzania zabiorów, a zarazem zacieniały pola uprawne, chroniąc je przed zbyt ostrym działaniem
słońca. W drugim roku działania agrofotowoltaiki, kiedy trwało wyjątkowo gorące lato, odnotowano zdecydowanie wyższą efektywność produkcji rolnej oraz wyższą wilgotność gleby. W obliczu zmian klimatycznych i zapowiadanych przez meteorologów kolejnych okresów suszy agrofotowoltaika może stać się powszechnie stosowanym rozwiązaniem zapobiegającym problemom z uprawami. Obecnie trwają intensywne prace nad rozwojem agrofotowoltaiki, która ma być wykorzystywana w krajach, gdzie susze oraz upały już teraz stanowią poważną barierę dla rozwoju rolnictwa. Podobne badania dotyczące efektywności takiego rozwiązania zostały przeprowadzone m.in. w Indiach borykających się z takimi problemami.
Gdzie można stosować agrofotowoltaikę?
Mianem agrofotowoltaiki określa się zarówno wykorzystanie pola uprawnego pod konstrukcje (produkowane m.in. przez firmę El-Sun – https://el-sun.pl/), na których można umieścić panele fotowoltaiczne, jak i ich użycie na dachach szklarniowych. W każdym z tych przypadków efektywność fotowoltaiki będzie tym wyższa, im bardziej gorące jest lato, kiedy produkcja prądu jest optymalna. Dzięki wyprodukowanemu w instalacji fotowoltaicznej prądowi można nie tylko oświetlać całe gospodarstwo rolne, ale również zasilać maszyny rolnicze, traktory, kombajny czy też systemy nawadniające, nawożące, wentylujące powietrze czy wspierające przy przechowywaniu zabiorów i ich przetwarzaniu. Dodatkowym atutem wykorzystania agrofotowoltaiki w gospodarstwach na terenie Polski są obecnie ulgi podatkowe, programy dofinansowujące tego typu inwestycje czy kredyty bankowe udzielane na wyjątkowo korzystnych warunkach. Koszty poniesione w związku z zakupem instalacji fotowoltaicznej i jej montażem można odliczyć od corocznego podatku rolnego przez okres nawet 15 lat.
Skomentuj