Ogród to miejsce, które nie może dobrze funkcjonować bez wody. Tam, gdzie dostęp do wodociągów i kanalizacji jest niemożliwy lub utrudniony, sprawdzają się pompy ogrodowe. Sprawdź, które z nich warto mieć w swoim ogrodzie!
1. Powierzchniowe pompy ogrodowe
2. Pompy głębinowe
3. Pompa do deszczówki
4. Pompy obiegowe
5. Motopompa
Odpowiednio dobrana pompa pozwoli pozyskać wodę nie tylko do podlewania ogrodu, ale również do kąpieli, mycia naczyń czy prania. W połączeniu z systemami nawadniającymi, tworzą instalację, która znacznie ułatwia dostarczanie wody roślinom podczas upalnego lata.
Powierzchniowe pompy ogrodowe
Pompa zwykle kojarzy się z urządzeniem, które pozwala na czerpanie wody ze studni, sztucznego lub naturalnego zbiornika, czy pojemnika na deszczówkę. Takie zastosowanie to domena powierzchniowych pomp ogrodowych. Za ich pomocą można czerpać wodę z niemal każdego zbiornika, w którym lustro wody znajduje się maksymalnie 7-8 m poniżej poziomu gruntu – to przeciętna, maksymalna wysokość ssania tych pomp.
Wybierając powierzchniową pompę ogrodową z https://www.podlane.pl/pompy-ogrodowe-cat-452, warto zwrócić uwagę na przepustowość poszczególnych modeli. Do typowych zastosowań, a więc podlewania ogrodu czy mycia samochodu, wystarczająca okazuje się być pompa o przepustowości 3600 l/h. Dodatkowym atutem będzie wyposażenie pompy w system zapobiegający awarii na wypadek braku wody w zbiorniku. System ten automatycznie wyłączy pompę, jeśli poziom wody spadnie na tyle, że urządzenie nie będzie w stanie dalej jej pompować.
Pompy głębinowe
Szukając pompy, która będzie wykorzystywana w ogrodzie, nie można pominąć pompy głębinowej. Tego rodzaju pompa jest przeznaczona do użytku na posesjach, na których znajdują się studnie głębinowe, będące źródłem wody używanej do prania, kąpieli czy mycia naczyń. Nie znaczy to, że nie znajduje zastosowania w ogrodzie. Pompa głębinowa może tłoczyć wodę na wysokość kilkudziesięciu metrów, dlatego doskonale sprawdza się wśród użytkowników chcących maksymalnie wykorzystać wody gruntowe.
Wybór pompy głębinowej nie należy do najłatwiejszych. Pod uwagę trzeba wziąć bowiem wiele czynników, m.in. ilość osób zamieszkujących dom, wielkość ogrodu lub obszaru, jaki ma być podlewany, a także to, czy do podlewania będą używane zraszacze lub systemy nawadniania kropelkowego. Istotne jest także pożądane ciśnienie wody, wysokość pionu, odległość punktu ujęcia wody od domu, a wreszcie wysokość lustra wody. Wybór mocy determinuje komfort użytkowania pompy – zbyt mocna szybko opróżni źródło, a zbyt słaba nie zapewni odpowiedniego ciśnienia.
Pompa do deszczówki
Coraz modniejsze staje się wykorzystywanie wody pochodzącej z opadów atmosferycznych. Na działkach i ogrodach pojawiają się pojemniki na deszczówkę oraz podłączone do nich pompy, które ułatwiają wykorzystanie gromadzącej się w zbiorniku cieczy. Deszczówka wykorzystywana jest głównie do nawadniania ogrodowych upraw, w tym ogródków warzywnych, dlatego służąca do jej wypompowywania lub wpompowywania pompa powinna cechować się jednocześnie efektywnością i prostotą działania.
Pompa do deszczówki służy głównie do dostarczania wody ze zbiornika do odbiornika – kranu, węża ogrodowego, pistoletu zraszającego, zraszacza czy całego systemu nawadniającego. Do pompowania deszczówki można używać pompy głębinowej, zatapialnej lub samozasysającej, wyposażonej dodatkowo w wyłącznik przepływowy. Wydajne jednostki dostępne na https://www.podlane.pl/pompy-do-deszczowki-cat-503 idealnie dopasują się do zbiornika na deszczówkę i pozwolą na efektywną, a co ważne łatwą pracę.
Pompy obiegowe
W coraz większej ilości ogrodów pojawiają się oczka wodne i fontanny, które wymagają zapewnienia stałego obiegu wody. Do takich celów przeznaczone są pompy obiegowe – ich praca nie tylko dba o nieprzerwany obieg wody, co chroni oczko przez zamarznięciem, ale również dostarcza powietrza żyjącym tam rybom czy roślinom wodnym. W zimne, zimowe dni, pompa ogrzewa wodę i zapewnia jej cyrkulację. Ze względu na fakt, że pompy obiegowe muszą pracować w każdych warunkach atmosferycznych, produkuje się je z wytrzymałych na te warunki materiałów, opierających się działaniu zmiennych temperatur czy opadów. Wśród dostępnych jednostek znajdują się zarówno te działające w wodzie, jak i modele powierzchniowe, dlatego łatwo jest dobrać pompę spełniającą oczekiwania użytkowników.
Motopompa
Podczas prac w ogrodzie można używać nie tylko wody z wodociągów, opadów atmosferycznych czy studni głębinowej, ale również wody z naturalnych zbiorników wodnych. Aby ją wykorzystać, przydaje się motopompa, dzięki której można szybko i bez problemów czerpać wodę z rzeki lub jeziora, jeśli te położone są w niedalekiej odległości od działki. Pompy spalinowe nie potrzebują do działania prądu, dlatego można ich używać na terenach, na których nie jest możliwe podłączenie się do elektrycznego źródła zasilania. Tego rodzaju pompa może służyć nie tylko do pompowania wody ze zbiornika, ale również jej odpompowywania, np. po zalaniu w następstwie obfitych opadów.
Skomentuj