Jak sadzić maliny w ogrodzie?

Jak sadzić maliny w ogrodzie?

Jak sadzić maliny w ogrodzie?

Maliny coraz częściej pojawiają się w polskich sadach. Po pewnym czasie nieobecności ogrodnicy coraz chętniej sadzą ich krzaki, aby cieszyć się z pysznych słodkich owoców. Aby jednak móc zbierać plony, maliny należy w odpowiedni sposób zasadzić.

Maliny, aby mogły się rozwijać, powinny być sadzone na glebach żyznych, próchniczych lub lekko kwaśnych o pH 6,5. Na pewno maliny nie rozwiną się zbyt dobrze na glebach ciężkich oraz zalewowych. Nie należy ich także sadzić na glebach bardzo lekkich, suchych i piaszczystych. Powinny być sadzone w miejscu, w którym jest bardzo dużo słońca. Najlepiej, gdybyśmy mieli kawałek działki wystawiony na stronę południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią. Sadząc maliny trzeba pamiętać jeszcze o jednym – aby były one osłonięte od wiatru. Gdy tak nie będzie, może dojść do przemarznięcia pędów, a owoce będą się wolniej zawiązywały.

Kiedy sadzić maliny?

Jeżeli wybieramy maliny z odsłoniętym systemem korzennym, to możemy je sadzić późną jesienią, najlepiej pod koniec października lub na początku listopada. Można je także sadzić wczesną wiosną. Natomiast, jeżeli chcemy posadzić maliny w donicach, możemy to zrobić o każdej porze roku.

Uprawa malin

Sposób prowadzenia krzewów oraz rodzaj i termin cięcia malin uzależniony jest od typu owocowania. Maliny owocujące na pędach dwuletnich dojrzewają latem od lipca do sierpnia. Najlepiej sadzić je w formie szpaleru. Ten rodzaj malin rośnie bardzo silnie i tworzy długie pędy mające nawet do 2,5 metrów.

Jeżeli chodzi o cięcie, to po sezonie wycinamy jedynie te pędy, które zakończyły owocowanie. Należy pozostawić pędy jednoroczne. Maliny owocujące na pędach jednorocznych owocują latem i powtarzają owocowanie jesienią, dlatego nazywane są powtarzającymi.

Nawożenie i podlewanie

Glebę, na której mają zostać posadzone maliny należy nawieść obornikiem lub zielonym nawozem. Nawożenie mineralne w trakcie roku należy wykonać dopiero po dokładnej analizie gleby, z jaką mamy do czynienia. Jeżeli chcemy faktycznie sprawdzić glebę, powinniśmy jej próbę oddać do Okręgowej stacji chemiczno-rolniczej.

Musimy pamiętać, że maliny mają bardzo płytki system korzenny. Dlatego, wymagają regularnego podlewania. Szczególnie, jeżeli lato jest bardzo suche i nie ma zbyt wielu opadów. Jeżeli nie będziemy tego pilnowali, pędy uschną i na pewno nie będziemy mogli zrywać żadnych owoców. Podlewanie nie jest wymagane jedynie wtedy, gdy maliny zostały wsadzone na wilgotnej glebie.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *